Pozitiva

DJECA ZLATA VRIJEDNA: Pobrali medalje fantastičnim inovacijama

U Domu omladine Banjaluka održan je 25. Međunarodni sajam ideja, inovacija i stvaralaštva "Inost mladih 2023", a među mnogobrojnim izlagačima izdvojili su se učenici Tehničke škole Banjaluka, koji su osvojili pehar za najbolju srednju školu - iz automatike, kao i diplome sa zlatnim i bronzanim plaketama, koje dodjeljuje Savez inovatora Republike Srpske.

Svoje znanje i umijeće predstavili su Marko Glišić, Nemanja Gajić, Nikola Kajtez, Stefan Vukadinović, Luka Lazarević, Pavle Elez, Kolja Vranješ i Danilo Petrušić, članovi inovatorske sekcije, koji su svoje radove predstavili Banjalučanima uz podršku profesorice Sandre Kajganić.

Na štandu učenika Tehničke škole Banjaluka mnogobrojni posjetioci mogli su vidjeti njihova četiri rada iz kategorija koje su obuhvatale automatiku, informatiku i slobodnu temu.

Marko Glišić, učenik Tehničke škole Banjaluka, objasnio je u razgovoru za "Nezavisne novine" koje radove je njegov tim predstavio na "Inostu", a, kako kaže, već prošle godine je počela priprema za neke inovacije.

"Predstavili smo timski četiri rada, koja su podijeljena po kategorijama. To su robotska ruka, multifunkcionalna platforma, vozilo za inspekciju i nadzor, kao i video-prezentacija. Ja sam samostalno radio multifunkcionalnu platformu i vozilo za nadzor. Tražio sam nešto što nije zastupljeno na našem tržištu i rodila se ideja o multifunkcionalnoj platformi, na koju se stavljaju razni alati i priključci za obradu zemljišta, održavanje posjeda, ispitivanje terena, zavisno od potrebe. Od začetka ideje do završenog proizvoda, što se tiče moja dva samostalna rada, trebalo mi je oko šest do osam mjeseci, dok smo robotsku ruku završili za dva mjeseca", objašnjava Marko.

Kako ističe ovaj mladi inovator, proces nastanka i stvaranja robotske ruke tekao je lako, jer je tim radio kao da su jedna osoba, uz konstantnu podršku i sugestije mentorke i ostalih profesora.

"Sve je počelo od modeliranja, na sekciji smo podijelili poslove, a ja sam bio zadužen za pronalaženje svih komponenti. Kada smo s tim završili, prešli smo na 3D štampanje, nakon čega smo svi zajedno sklapali robotsku ruku", objašnjava Marko.

Njegov timski kolega Nemanja Gajić objasnio je da se robotska ruka može kontrolisati uz pomoć dva džojstika, a da se daljim razvojem može napraviti da radi kao CNC mašina.

"Može raditi sa hvataljkom ili godalom, nastavci se mogu mijenjati po svrsi kojoj služe. Nije komplikovana za upotrebu i dok je još malo unaprijedimo moći će je koristiti svako", objasnio je Nemanja i dodao da je čitav tim izuzetno zahvalan mentorki inovativne sekcije, kao i školskoj upravi.

"Profesorica Sandra bila je veza između nas i školske uprave. Mi smo njoj dostavili spisak komponenti koje su nam potrebne, a ona se dalje izborila za finansijska sredstva, bez kojih nijedan od ovih radova ne bi vidio svjetlost dana. Marko je svoje samostalne radove finansirao lično i izdvajao sredstva od stipendije", kazao je Nemanja.

Profesorica Sandra Kajganić u izjavi za "Nezavisne novine" istakla je da su svi učenici radili predano i timski.

"Marko Glišić je samostalno radio multifunkcionalnu platformu i vozilo, dok su na izradi robotske ruke učestvovali svi. Sve dijelove su nacrtali sami, odštampali ih na 3D štampaču, sastavili i programirali. Pavle Elez je napravio video-prezentaciju i plakat, a u izradi projekta imali su podršku školske uprave i profesora", kazala je Kajganićeva, koja ne krije ponos koji osjeća zbog ostvarenja i znanja koje svakodnevno pokazuju njeni učenici.

Mladi inovatori i predstavnici Tehničke škole Banjaluka nadaju se da će plasirati svoje radove na šire tržište i nastaviti s osvajanjem novih nagrada, koje su im vjetar u leđa za neke nove inovacije.

Milovan Bajić, predsjednik Saveza inovatora Republike Srpske, kazao je ranije za "Nezavisne novine" da je ove godine izložen 361 eksponat, kao i da je bilo više od 700 izlagača.

"Inost mladih" je najveća međunarodna izložba eksponata učenika osnovnih i srednjih škola, studenata, predstavnika akademske zajednice, udruženja, instituta i pojedinaca u zemlji, koju organizuju Savez inovatora Republike Srpske i Udruženje inovatora grada Banjaluka. Glavni pokrovitelji izložbe su Vlada Republike Srpske i grad Banjaluka.

Povezani članci