Pozitiva

ČUVARI TRADICIJE: U srcu Evrope stanarina samo euro

U vrijeme kada se čini da cijene iznajmljivanja stanova vrtoglavo rastu u svakom većem gradu širom svijeta, a smještaj u centru grada je rijetkost, mala zajednica u južnoj Njemačkoj ne mora da brine o povećanju stanarine.

Naime, skoro 500 godina stanarina za stanovnike augsburškog okruga Fugeraj ostala je ista, ali zašto je to tako?

Nedaleko od centra grada u zatvorenom naselju žive 142 stanovnika. To je mirno mjesto idiličnih dvorišta i zidova ukrašenih zaraslom vinovom lozom, izgrađeno na osnovu sporazuma starog 500 godina: Stanovnici naselja Fugeraj plaćaju ne više od 0,88 evra za kiriju svake godine. Da, dobro ste pročitali.

Pošto se vjerovatno pitate kako i zašto je to tako, krećemo sa kratkim povratkom na početak 16. vijeka i život ovdašnje porodice Fuger.

Kada su se naselili u Augsburgu 1367. godine, Fugerovi su živjeli od trgovine tkanom robom, ali je poslovno orijentisana porodica brzo uspostavila važne odnose i izrasla u jednu od najbogatijih porodica u gradu, prenosi Avaz.

 Tokom godina, stekli su ogromnu imovinu i nekretnine oko Augsburga i osnovali nekoliko društvenih inicijativa.

Jakob Fuger se proslavio kao najbogatiji bankar u gradu, zbog čega je dobio nadimak Jakob Fuger Bogati. Međutim, u skladu sa vrijednostima svoje porodice, Jakob Fuger se osjećao društveno odgovornim i želio je da uzvrati zajednici u vidu pristupačnog stanovanja za siromašnije porodice.

 Rodila se ideja za Fugraj, a 1521. godine poklonio je zemljište za izgradnju društvenog stambenog kompleksa – prvog u svijetu – za porodice i pojedince u nevolji, ali je postojalo nekoliko uslova: stanovnici su morali biti katolici, registrovani građani Augsburga i da budu na dobrom glasu.

Uspješni kandidati posvetili su se molitvi za zdravlje i prosperitet porodice Fuger tri puta dnevno i prihvatili policijski čas u 22 sata.

Tada je ugovorena godišnja zakupnina za jedan od stanova bila jedan rajnski gulden, prenio je B92.

Jakob Fuger je osnovao dobrotvorni fond za finansiranje kompleksa socijalnog stanovanja, koji i danas pokriva neke od troškova.

I Tridesetogodišnji rat i Drugi svjetski rat donijeli su velika razaranja za projekat, ali Fugeraj je ne samo obnavljan svaki put već i proširen, uvijek poštujući prvobitno dogovorene uslove zakupa.

Uslovi se do sada nisu mijenjali. Policijski čas je malo opušteniji, a stanovnici koji se kasno vraćaju u svoj stan obično daju napojnicu čuvaru ako to urade, ali osim toga, dogovor se i dalje drži.

Potpuno zanemarujući inflaciju, vrijednost jednog rajnskog guldena danas iznosi 0,88 evra, a to je iznos kirije koji građani naselja Fuger plaćaju do danas.


  

Povezani članci