BH Telecom
Politika

VIŠE OD PRESUDE: "Mali" Dodik (ne)će biti veliki problem

Profesori, eksperti za međunarodne odnose i diplomatiju, članovi Instituta za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost, Sead Turčalo i Emir Hadžikadunić komentarisali su trenutnu situaciju na političkoj sceni u BiH navodeći da presuda Miloradu Dodiku, predsjedniku entiteta Republika Srpska može postati geopolitički slučaj jer sve okolnosti upućuju na to.

Čeka se izricanje presude Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske koja može biti maksimalna i podrazumijevati i zabranu obavljanja službene funkcije. On i njegove pristalice prijete radikalnim potezima ukoliko bude presuđeno protiv Dodika. Je li ovo dosad najradikalnija prijetnja otcjepljenjem?

Turčalo: Mislim da nije najradikalnija prijetnja, ali ono što je u politici najvažnije je tajming. Mi smo svi pa i ja pisao o potrebi strateške eskalacije protiv Dodika, njegove izolacije, a umjesto toga on je slavljen kao neko ko podržava evropski put BiH i pripreme i otvaranje pregovora. To je klasično nerazumijevanje politike koje se svode na najednostavnije zaključke kada se govori o Dodiku da je to radi homogenizacije biračkog tijela, to nisu analize već jako površni stavovi o nečem što je mnogo ozbiljnije. Ne slijedi bolni sudar sa realnošću nego mislim da Dodik itekako radi pressing na Sud BiH i svoje političke partnere. Trenutno je na snazi jedan haos jer je riječ o restrukturiranju političke moći na globalnom nivou. Nema ni ekonomske ni sigurnosne kapacitete niti bilo koje druge resurse da nesmetano provede svoj plan. Pitanje koje često zaboravimo postaviti, a koje je ključno jeste uloga Srbije da li je spremna ponovo rušiti međunarodno pravo? Ni ona (Srbija op.a.) u ovom trenutku nema te kapacitete jer je zapravo prenapregnuta s jedne strane s pitanjem koje joj je otvoreno – Kosovo, a s druge strane protestima koji i dalje traju i koji su specifični jer studente ne zanimaju vanjska pitanja i uprkos Vučićevim pokušajima od ranije da se svaka kriza prebaci u susjedovo dvorište, a to je uvijek bila BiH u ovom slučaju taj je prostor poprilično sužen. Njemu se to polje može otvoriti samo potpuno defanzivnom postavkom političkih aktera iz Sarajeva koji apsolutno na sve ovo što se dešava gledaju kao politički analitičari ili kao neko ko je slučajno se desio u politici. Ne postoji izgradnja scenarija na vrlo otvoren način. Poruke moraju biti i jasne i moraju je slijediti i djela, istakoa je gostujući na N1.

Hadžikadunić: Ne volim da komentarišem dnevnu politiku BiH pogotovo ne politiku Dodika, ali mogu reći da je to prije svega jedna pravosudna tema, ali me strah u ovom konkretnom slučaju da on na Sudu BiH ne postane jedan geopolitički slučaj. Mi smo imali jednu suptilnu prijetnju Aleksandra Vučića, jučer ili prekjučer, a također imamo najavljenu posjetu i bivšeg gradonačelnika New Yorka koji će navodno obaviti intervju sa Miloradom Dodikom, a on je jedan od saradnika administracije Donalda Trumpa tako da me strah u svemu tome da to ne postane geopolitička tema.

Sama ta najava da će gradonačelnik New Yorka doći u Banju Luku i sastati se sa Dodikom pa i priče koje kruže da su se ljudi bliski Trumpu sastali sa Dodikom i još i u vrijeme prvog Trumpovog mandata i to tajno, a vjerovatno i tokom svih ovih godina. Moguće je da ima i u ovom sada periodu tih tajnih sastanaka. Šta će se desiti ako Dodik bude presuđen i završi u zatvoru, a njemu je izgleda najbolnije da mu se zabrani obavljanje službene dužnosti na pet ili 10 godina?

Hadžikadunić: BiH je imala uspješnu postdejtonsku fazu zbog tog liberalnog intervencionizma kolektivnog Zapada i mnoge od tih aktivnosti na domaćoj političkoj sceni – izgradnja institucija, jačanje odbrambenih kapaciteta, pravosudnog sistema u BiH itd. Sve je to rezultat i međunarodne intervencije koja je liberalnog karaktera. Mene je sada malo strah jer je ta intervencionistička međunarodna politika u defanzivi i mene je sada nekako strah da se otvaraju vrata Dodiku ako to sada postane geopolitičko pitanje da bi to mogla biti nezahvalna situacija. Iako se slažem sa prof. Turčalom da je on slab igrač na lokalnom terenu, a Srbija je također slabiji regionalan igrač zbog domaćih neprilika i protesta koji traju sedmicama.

Povezani članci