Stigao je još jedan poziv potencijalnim investitorima da ne ulažu u Republiku Srpsku. Nakon što je Gabriel Escobar poručio da SAD s EBRD-om, MMF-om i Evropskom unijom rade na tome da zaustave novac onima koji štete Bosni i Hercegovini, i State Department u najnovijem izvještaju poziva na izbjegavanje poslovanja s entitetima i pojedincima koji su pod sankcijama.
Steže lse finansijski obruč oko Milorada Dodika i Republike Srpske zbog secesionističke politike koju provodi lider SNSD-a.
Endemska korupcija, visoke etničke tenzije, secesionizam, crne liste i sankcije. Slika je to koja iznova BiH stavlja na visoko rizično mjesto za ulaganje. Ovaj put direktni rizik predstavljaju antiustavni potezi vlasti entiteta RS po nalogu Milorada Dodika, kojeg State Department označava kao najčešće sankcionisanu osobu iz BiH. Stvaranjem paralelnih institucija RS komplicira poslovno okruženje, narušava privredu i ometa ulaganja, kojih je sve manje u BiH.
Investitori bi trebalo da provedu adekvatnu analizu i savjetovanje prije ulaganja. Ovo uključuje izbjegavanje izloženosti pojedincima i entitetima pod sankcijama SAD-a i pojašnjavanje prava vlasništva nad zemljištem i statusa sub-nacionalnih institucija kako bi se izbjeglo uplitanje u potencijalno nezakonita i/ili neustavna rješenja. Pozivaju se potencijalni investitori da pročitaju pravne preglede i izjave visokog predstavnika za BiH.
„Uključuju širi spektar da tako kažem međunarodnih igrača što bilateralnih, što multilateralnih kako bi se pritisak na režim gospodina Milorada Dodika i RS, odnosno secesionističke aktivnosti RS počeli sankcionisati na jedan potpuno drugačiji način, a to je prvenstveno kroz uskraćivanje finansijskih sredstava prema gospodinu Dodiku i njegovom režimu“, smatra Adnan Hadrović, viši saradnik u Institutu za globalni utjecaj iz Washingtona.
Osim političke krize, u kojoj rastu etničke tenzije, a etnonacionalističke stranke vode borbu za ovladavanjem određenih institucija, endemska korupcija, pravna nesigurnost i komplicirane procedure prepreka su stranim investicijama.
„Kapital je vrlo strašljiva životinja, posebno ozbiljan kapital, oni ne žele da se upuštaju i investiraju u tržistu na kojem od odluke jednog političara možete preko noći biti reketirani, od odluke jednog političara, Narodna skupština i poslanici mogu povećati poreze i doprinose ili preko noći smanjiti“, naveo je novinar Siniša Vukelić.
Iako su SAD naš najznačajniji partner, američke investicije svedene su na kancelarijsku prodaju robe i usluga, bez dugoročnih ulaganja, ovaj poziv na oprez, alarm je i ostalim svjetskim kreditorima da u BiH nije sigurno ulagati.
„Srbija sa 4,6 miliona američkih dolara stranih investicija u prošloj godini je 8 ili 9 puta zabilježila bolje rezultate nego BiH koja je zabilježila 668 hiljada američkih dolara. Moramo se zapitati koji su razlozi, je li to svakodnevno političko zveckanje oružjem nekakvim apsolutno neutemeljenim izjavama, nerealnim prikazivanjem stanja u BIH , nebriga o budućnosti“, ističe Mario Nenadić, direktor Udruženja poslodavaca FBiH.
Politika kao preduslov života u BiH stala je na put i američkim dolarima. Pa je Dodik svojim secesionističkim potezima finansijski sankcionisao državu BiH u koju sada i zbog njega niko ne želi da ulaže.
A, stvari iz dana u dan postaju sve gore.