Evropski parlament ponovo je pozvao na uvođenje sankcija predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i drugim, kako su naveli, destabilizujućim akterima u Bosni i Hercegovini.
U Rezoluciji Evropskog parlamenta o provođenju zajedničke vanjske i sigurnosne politike Evropske unije, u prošloj godini oštro se osuđuje razdorna i secesionistička retorika i pozivaju politički čelnici da provedu reforme. Politički analitičari različito gledaju na poruke iz Rezolucije Evropskog parlamenta i na efekte koje bi sankcije imale na domaće aktere.
"Evropski parlament je pozvao da mi se uvedu sankcije, jer u Bosni i Hercegovini insistiram na onome na čemu je Evropska unija sazdana - mnogo razgovora i dogovora kako bi se postigao konsenzus i dogovorila rješenja" - ovako je na na društvenoj mreži "Iks" evropskim parlamentarcima odgovorio predsjednik Republike Srpske.
On je upitao sta je destabilizujuće u stavu da se moraju poštovati Dejtonski sporazum, Ustav, međunarodno pravo i povelja UN-a.
"Ako je vrhunac političkog umijeća tih evroparlamentaraca predlaganje sankcionisanja stava i slobodne misli, onda su definitivno promašili zanimanje", rekao je Dodik.
Za direktora IFIMES-a, Rezolucija Evropskog parlamenta je paradoks.
ZIJAD BEĆIROVIĆ, direktor Мeđunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije
"Oni donose rezoluciju u kojoj kažu o sankcionisanju Dodika, dok na drugoj strani ključni ljudi EU u ovom trenutku izražavaju najveću podršku Dodiku. Treba razumjeti da se iz toga neće desiti ništa jer Evropski parlament donosi rezoluciju koja u stvari nije obavezujuća".
Ako i uvedu sankcije, one neće imati efekta jer Dodik neće promijeniti retoriku, mišljenja je politički analitičar Željko Raljić.
ŽELJKO RALJIĆ, politički analitičar
"Ovdje imamo situaciju gdje su predstavnici EU saučesnici zajedno sa domaćim vlastima u maltretiranju građana BiH i to je njihova zajednička odgovornost. Isprazne prijetnje ništa ne znače i ništa neće napraviti".
Analitičarka Ivana Marić smatra da sankcije ne bi toliko uticale na Dodika, jer je on okrenut Rusiji, Bjelorusiji i Turskoj. Više bi, kaže, pogodile ljude iz njegovog bliskog okruženja koji imaju imovinu u Evropi.
IVANA MARIĆ, politički analitičar
"Sigurno je da bi sankcije Evropskog parlamenta pogodile više nego američke jer je malo ko od njih povezan sa Amerikom ili ima tamo novac i nekretnine, dok je druga situacija sa Evropom jer sigurno imaju više nekretnina i novca u bankama".
Rezolucijom su evropski pаrlamеntarci pozdravili preporuku Evropske komisije da pregovori o pristupanju sa Bosnom i Hercegovinom budu otvoreni čim bude potignut potreban stepen usklađenosti s kriterijumima za članstvo. Ostalo je 20 dana da zvanične vlasti u BiH usvoje neophodne zakone i pokažu da su za evropski put.