Senator Republike Srpske Bogdana Koljević izjavila je da je došlo vrijeme da Srpska internacionalizuje srpsko pitanje i crta budućnost koja čuva i sve najbolje tradicije prošlosti.
Koljevićeva je ocijenila da je došlo vrijeme da se hrabro i odlučno krene prema novom sporazumu koji polazi od situacije na terenu.
Ona je u pisanoj izjavi za Srnu ukazuje na to da je u vremenu svjetskih tektonskih preokreta neophodno politički razmotriti u kakvom je sve smislu stvarnost već prevazišla teoriju.
- Tim pre jer su, izgleda, iz Federacije BiH odlučili da unište svaki pravni osnov postojanja BiH, a samim tim i BiH - naglasila je Koljevićeva koja je politički filozof.
Ona ističe da se donošenje novog Ustava Republike Srpske pojavljuje kao još jedan izrazito razborit pokušaj povratka na izvorni Dejtonski sporazum koji u potpunosti ima u vidu sve konstelacije promjena u savremenom svijetu, te ukazuje da Srpska i na spoljnopolitičkom planu treba da trasira svoj put za 21. vijek.
Koljevićeva napominje da su SAD i Rusija danas vodeće svjetske sile koje uspostavljaju saradnju na jednakim principima suverenosti i interesa naroda, uz poštovanje tradicionalnih vrijednosti.
Prema njenim riječima, EU je u fazi galopirajućeg opadanja, zarobljena u prošlom svijetu i stoga sve manje relevantan igrač.
- Republika Srpska u narednom periodu treba da se zalaže za dijalog sa svima koji su joj strukturalno bliski i da inicira nove dogovore i društvene ugovore, ukazujući na sve retrogradne elemente i činioce u ovom procesu - ocjenjuje Koljevićeva.
Ona je napomenula da je Republika Srpska neprestano pozivala na unutrašnji dijalog u BiH, ali da sa druge strane nije bilo volje za tim.
Koljevićeva podsjeća da su od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas Srbi u Republici Srpskoj pokušavali na sve političke načine da ožive, učvrste i brane slovo Dejtona.
Ona je naglasila da su Srbi iskreno vjerovali da je, uz svu složenost i namjernu neodređenost ovog međunarodno ratifikovanog ugovora, moguće izgraditi odnose na bazi uzajamnog poštovanja i ravnopravnosti, to jest na osnovu jednakosti dva entiteta i tri konstitutivna naroda.
Međutim, ukazuje ona, za izgradnju i stabilnost bilo koje zajednice ne može biti dovoljna volja jedne strane, dok je sa razgradnjom upravo obrnut slučaj.
- Tako smo svedoci najbrutalnijih nastojanja da se Dejton potpuno uništi od FBiH i političkog Sarajeva, te da se političkim eliminisanjem rukovodstva Republike Srpske, uništi srpska državnost sa zapadne obale Drine - istakla je Koljevićeva.
Razumije se, napominje ona, za ovaj hibridni projekat postoji podrška liberalnih, odnosno globalističkih elita koje su sada svoje utočište mahom našle u briselskoj Evropi i gdje se udomio i dobar dio njih iz SAD.
- Dejtonski sporazum Srbima je doneo kraj rata, doneo je mir i na temelju njega smo sačuvali ime Republike Srpske sa svim njenim nadležnostima i suverenitetom. I to se nikada ne sme zaboraviti - naglasila je Koljevićeva.
Baš kao ni činjenica da su Srbi, dodala je ona, samo željeli da se Dejton poštuje i da se uspostavi miran život i saradnja, pokazujući svoj autentično demokratski i pluralistički karakter i usmjerenje.
- Tako smo tri decenije proveli u plemenitim nastojanjima da se oživi ideja koja je i srpska i demokratska – i neka nam je svima na čast - istakla je Koljevićeva
Zato, kaže ona, dejtonska BiH za Srbe, ipak, nije bila uzalud potrošeno vrijeme, jer je srpska vjera u nju oslikavala sve one najljepše osobine srpskog naroda, njegove izvorne otvorenosti i vjere u pravdu - vjeru naroda koji nikada nije želio ništa tuđe, ali je razumio da mora da sačuva svoje.
- I to je za nas Dejton - poručila je Koljevićeva.