Administrativni odbor Skupštine Crne Gore na današnjoj sjednici neće se baviti zahtjevom Višeg državnog tužilaštva u Podgorici da se ukine imunitet poslaniku Nove srpske demokratije (NSD) Marku Kovačeviću, kako bi protiv njega vodilo krivični postupak zbog krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje.
On je prije šest mjeseci u govoru pred crkvom prijetio i vrieđao Turke, Crnogorce, al i Bošnjake.
Predsjednica Administrativnog odbora Jelena Nedović (PES) kazala je za portal Vijesti.me da to pitanje neće biti na dnevnom redu odbora, jer čekaju da im Tužilaštvo "dostavi optužni predlog".
Više državno tužilaštvo je formiralo predmet povodom govora koji je Kovačević održao na obilježavanju 166 godina od bitke na Grahovu.
Kovačević je sredinom juna kao predsjednik Općine Nikšić, tokom govora na obilježavanju te godišnjice, poručio da će "s onima koji neće da budu kao braća, nego da liče na Turke, postupati kao prema Turcima". To je rekao obraćajući se "bivšim vlastodršcima i njihovim pulenima".
"Dana 31. jula 2024. godine na zapisnik o saslušanju osumnjičenog Kovačević Marka na okolnosti označenog krivičnog djela, imenovani je ovog tužioca obavijestio da kao poslanik u Skupštini Crne Gore uživa imunitet, te s tim u vezi državnom tužiocu predočio poslaničku legitimaciju broj 82, s rokom važenja od 15. 4. 2024. godine, te ukazao da se u konkretnom poziva na poslanički imunitet. S tim u vezi... obraćam vam se kao nadležnom organu kako biste dali odobrenje za krivično gonjenje Marka Kovačevića”, piše u dopisu koji je Administrativnom odboru dostavila tužiteljka Ana Kalezić krajem septembra, a u koji su Vijesti ranije imale uvid.
Kovačević je nakon davanja izjave policiji u junu, novinarima kazao da je ostao pri onome što je ranije izjavio - da nije nikoga vrijeđao, niti je kome prijetio.
"Sve ostalo su konstrukcije onih koji ih prave, imaju svoje ciljeve zbog čega sve to rade", rekao je tada Kovačević.
Prema članu 86 Ustava, poslanik ne može biti pozvan na krivičnu ili drugu odgovornost ili pritvoren za izraženo mišljenje ili glasanje u obavljanju svoje poslaničke funkcije.
Protiv poslanika ne može se pokrenuti krivični postupak, niti odrediti pritvor, bez odobrenja Skupštine, osim ako je zatečen u vršenju krivičnog djela za koje je propisana kazna u trajanju dužem od pet godina zatvora.
Ako poslanik protiv koga tužilaštvo traži vođenje krivičnog postupka, odnosno oduzimanje imuniteta, pripada parlamentarnoj većini, ona može preglasati manjinu i odbiti predlog. To se desilo u martu ove godine, kada je Administrativni odbor odlučio da predloži Skupštini da ne daje odobrenje da se protiv Nika Đeljošaja može pokrenuti krivični postupak po zahtjevu Osnovnog državnog tužilaštva zbog krivičnog djela pozivanje na otpor.
Za ukidanje imuniteta tada su glasali poslanici Demokratske partije socijalista (DPS), a protiv je glasalo sedam poslanika vlasti (PES, Demokrate, NSD, DNP, SNP i AF).