Poslanička grupa krajnje desničarske Alternative za Njemačku (AfD) podnijela je poslaničko pitanje u njemačkom Bundestagu u vezi sa ulogom visokog predstavnika Christiana Schmidta u Bosni i Hercegovini, te zatražila procjenu legitimiteta njegove pozicije u svjetlu nedostatka odobrenja Vijeća sigurnosti UN-a, kao i odbijanja Rusije i Kine da potvrde Schmidtovo imenovanje.
U zahtjevu koji su uložili poslanik Jan Wenzel Schmidt i poslanička grupa AfD-a stoji da je Schmidta u maju 2021. godine imenovao Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira (PIC).
- Međutim, to imenovanje nije potvrđeno od strane Vijeća sigurnosti UN-a, što, prema mišljenju podnosilaca ovog pitanja, dovodi u sumnju međunarodnopravnu legitimnost njegove funkcije i njegovih odluka. Uprkos tome, Visoki predstavnik je, prema pravnom shvatanju podnosilaca pitanja, donio više obavezujućih odluka koje duboko zadiru u ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Podnosioci pitanja imaju ozbiljne sumnje da su ovim odlukama prekoračene nadležnosti Visokog predstavnika predviđene Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, navodi se.
Zatim slijede pitanja za Saveznu vladu:
1. Da li je Savezna vlada formirala stav o međunarodnopravnoj legitimaciji Christiana Schmidta kao Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, s obzirom na nedostatak odobrenja Vijeća sigurnosti UN-a, i ako jeste, kakav je taj stav?
2. Koje posljedice Savezna vlada izvlači iz činjenice da su Ruska Federacija i Kina odbile potvrditi Christiana Schmidta kao Visokog predstavnika u Vijeću sigurnosti UN-a?
3. Koje pravno obavezujuće odluke je, prema procjeni Savezne vlade, Visoki predstavnik donio u 2022. i 2023. godini, da li je Savezna vlada formirala stav o tim odlukama i kakav je on?
4. Da li Savezna vlada u tim odlukama vidi prekoračenje nadležnosti koje Visoki predstavnik ima prema Aneksu 10 Dejtonskog sporazuma, i ako ne, zašto ne?
5. Kakve posljedice Savezna vlada vidi po stabilnost i suverenitet Bosne i Hercegovine uslijed ovih mjera?
6. Da li je Savezna vlada preduzela korake da se imenovanje Christiana Schmidta potvrdi u Vijeću sigurnosti UN-a, i ako jeste, koje, odnosno ako nije, zašto nije?
7. Planira li Savezna vlada zalaganje za reformu mehanizama imenovanja Visokog predstavnika kako bi se njegova međunarodna legitimnost ojačala, i ako da, na koji način?
8. Da li se Savezna vlada bavila pitanjem da li su politički procesi u Bosni i Hercegovini – posebno protiv predstavnika Republike Srpske – politički motivisani, i ako jeste, kakva su saznanja dostupna i koje mjere Savezna vlada preduzima, ukoliko ih ima, da osigura pravične i transparentne procese?
9. Da li je Savezna vlada formirala stav o tome da li odluke Visokog predstavnika mogu dovesti do daljnje političke destabilizacije regiona, i ako jeste, kakav je taj stav?