Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, u novu vladu izabrao je i dva ministra koja su pod sankcijama SAD - Nenada Popovića i Aleksandra Vulina. U intervjuu uoči izbora na funkciju ministra bez portfelja i potpredsjednika Vlade Vulin je javnosti otkrio i da je s čela BIA pomjeren na zahtjev američkog ambasadora Christophera Hilla. To baš i ne odgovara tvrdnjama da o funkcijama u ovoj državi ne odlučuju ambasadori, pa je pitanje na čiji se zahtjev Vulin našao u Vladi.
U vladi će imati fotelju, ali ne i resor. Aleksandar Vulin će biti dio kabineta Miloša Vučevića nakon što je ljeta prošle godine stavljen na sankcije SAD-a, a nekoliko mjeseci kasnije dao ostavku na mjesto prvog čovjeka Bezbjednosno-informativne agencije.
„Oni koji su aktivno radili na sprječavanju mog dolaska na bilo koju funkciju još od mog dolaska u Kancelariju za KiM su aktivno radili i da odem iz BIA i imaju razloga da moju ostavku smatraju svojom pobjedom. Za njih je to bila velika pobjeda, a za mene mali poraz“, rekao je Vulin 30. aprila.
Tvrdi Vulin i da je ambasador Hill tada bio sretan i ponosno obavijestio pretpostavljene da je njegov najvažniji zadatak ispunjen. Do sada se američki ambasador nije izjašnjavao o Vulinovom povratku u političku igru.
„To jeste pomalo šamar onome ko je gledao gore sa galerije i ko se prilično trudi da pomogne ovoj vlasti, mislim na američkog ambasadora“, kaže Novinar TV Nova Željko Veljković.
Dok je Hill novi sastav Vlade gledao sa galerije Skupštine Srbije, iz State departmenta je stigla poruka razočaranja – što su sankcionirane osobe predložene za funkcije u novoj vladi.
„Nisam srećan zbog njihove reakcije, ali Vladu Srbije biraju građani Srbije, to znači kad protiv nekog uvedu sankcije da mi treba valjda da ponizno poglavu i kažemo – da, hvala što ste nas obavijestili ko ne smije da bude ništa“, rekao je predsjednik Aleksandar Vučić, ponovo obmanuvši javnost, iako svi znaju da je kadrove nove vlade odabrao on lično a ne narod.
„Ne mislim ja da nama treba ambasadori da prave vlade, ali mislim da treba da znamo kuda idemo. I to je ono što mi ne znamo“, kaže Veljković.
-Znamo i da se iz Washingtona vratio da bi bio ministar spoljnih poslova. Marko Đurić može biti signal, smatra Branka Latinović.
„Činjenica jeste da se u samom ekspozeu daje veći prostor odnosima sa SAD. I to u jednom pozitivnom kontekstu. Čak imate i deo rečenice u kojem se priznaje da su SAD danas najmoćnija zemlja sveta“, kaže Latinović.
Pored predsjednika Vlade Srbije Miloša Vučevića, novu Vladu Srbije čine potpredsjednik vlade i ministar financija Siniša Mali, potpredsjednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, potpredsjednica vlade i ministrica zaštite životne sredine Irena Vujović, kao i potpredsjednik vlade Aleksandar Vulin.
Aleksandar Martinović je novi ministar poljoprivrede i vodoprivrede, Adrijana Mesarović ministrica privrede, dok je Goran Vesić ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture.
Dubravka Đedović-Handanović ministrica je rudarstva i energetike, Tomislav Momirović ministar unutarnje i vanjske trgovine, Maja Popović je ostala ministrica pravde, a Jelena Žarić-Kovačević ministrica je državne uprave i lokalne samouprave.
Tomislav Žigmanov je ostao ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, dok će Bratislav Gašić biti ministar obrane.
Marko Đurić novi je šef diplomacije, Tanja Miščević je ostala ministrica za europske integracije, a Slavica Đukić-Dejanović ministrica prosvjete.
Zlatibor Lončar ponovo je ministar zdravlja, Nemanja Starović novi je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, a Milica Đurđević-Stamenkovski ministrica za brigu o obitelji.
Zoran Gajić je ministar sporta, Nikola Selaković ministar kulture, Milan Krkobabić ministar za brigu o selu, Jelena Begović ministrica znanosti, tehnološkog razvoja i inovacija, Husein Memić, ministar turizma i omladine, Dejan Ristić, ministar informiranja i telekomunikacija, te Darko Glišić, ministar za javna ulaganja.
Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura su ministri bez portfelja.
No iz sastava Vlade, dodaje, nije jasno šta je spoljna politika Srbije.
„Zapadne diplomate baš ne bi mogle da budu zadovoljne sa onim što su čuli u ekspozeu, ali i samim sastavom vlade“, kaže ona.
„Vlade koju bih ja nazvao vladom bez portfelja. Jer ova vlada će, kao i sve prethodne, imati neke ljude, koji će uzimati neke pare. Ima ih čak i više, ima ih više i bez portfelja zaista… A vladaće i dalje samo jedan čovjek“, kaže Veljković.
Vodeći ministri koji gledaju ka Moskvi biće uglavnom bez portfelja, ali sa potpredsjedničkim funkcijama.