Korak naprijed, nazad dva. Tako bi se u najkraćem mogla slikovito opisati banjalučka lokalna politika. Zbog brojnih opstrukcija, ni danas nije završena sjednica Skupštine grada.
Nije ih ubrzao ni višemilionski minus u kasi, kao ni nagomilani problemi. Zbog problema i neuspjalih sjednica Gradske skuštine - podijelio se i lokalni SNSD.
Debeli minus na ulicama, a još deblji u gradskoj kasi, i to onaj od šest miliona maraka, da bi se pokrpile rupe za redovne isplate. Dvomjesečna opstrukcija Gradske skupštine i plana rebalansa dočekali su i 2024. godinu. Uzaludni su bili protesti i apeli socijalno ugroženih, poljoprivrednika, predstavnika mjesnih zajednica.
Ni posebna sjednica nije popravila stanje. Cjelodnevno zasjedanje obilježeno višesatnim pauzama i optužbama, te usvojena samo jedna tačka - o realokaciji određenih linija u budžetu za 2024.
“Zahvalan sam svim odbornicima koji su podržali da riješimo pitanje tuđe njege i pomoći, plata u Gradskoj upravi i javnim ustanovama pod patronatom Grada. To znači da se već danas plate isplaćuju. Možemo reći da od 100 kilograma na leđima skinuli smo barem 20”, rekao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke (PDP).
Ipak, za ovu mini pobjedu Stanivukovića zahvalan je raskol unutar samog SNSD-a. Dok je jedan dio odbornika eskivirao sjednicu, drugi su podržali prijedlog gradonačelnika, što je uzburkalo odnose i unutar najveće političke partije.
“Rebalans budžeta je najveći kriminal u istoriji Banjaluke, a očigledno je da će odbornici koje je potkupio gradonačelnik glasati za to”, naveo je Vlado Đajić, predsjednik Gradskog odbora SNSD-a Banjaluka.
“Nakon jučerašnjih izjava gospodina Vlade Đajića, očekujem javno izvinjenje, a danas će to tražiti i drugi odbornici. Osim toga, moram ozbiljno da razmislim o svom statusu u stranci na čijem čelu Gradskog odbora je Vlado Đajić”, poručio je Marinko Umićević, odbornik SNSD-a u Skupštini grada Banjaluka.
Maratonska sjednica trebalo je danas da bude nastavljena pitanjem rebalansa budžeta, gdje bi se namirio minus i prerasporedio još jedan dio sredstava, ali su skupštinske klupe ostale prazne.
“Danas sam ulaskom u salu mogao konstatovati da su u njoj samo četiri odbornika, čime se nisu stvorili uslovi za održavanje pa sam proglasio prekid sjednice do daljnjeg”, istakao je Saša Čudić, potpredsjednik Skupštine grada Banjaluka.
“Možda najčešća pojava da nema kvoruma za rad, što nije moja obaveza da to obezbjeđujem”, komentarisao je Stanivuković.
I dok čekaju nagomilani dugovi, problem gradskog saobraćaja, ali i socijalnih kategorija, jedan dio odbornika odlučio je da sa bezbrižne udaljenosti prati cijelu situaciju. Neki od njih čak i sa egzotičnih putovanja u Šri Lanku.