Vlada Republike Srpske dala je saglasnost da se iz budžeta RS-a isplati prva tranša od 58,67 miliona KM za preuzimanje preduzeća Comsar energy RS. Vlada je konstatovala da je preduzeće GAS-RES usaglasilo tekst Nacrta predugovora o prenosu udjela u preduzeću Comsar energy RS između kiparskog Comsar Energy Group Limited i GAS-RES-a i Nacrta ugovora o zalozi udjela na koji je Vlada RS-a u funkciji skupštine GAS-RES-a dala saglasnost 27. marta 2025. godine.
- Vlada je saglasna da se 58,67 miliona maraka za isplatu prve tranše po Nacrtu predugovora obezbijedi iz budžeta Republike Srpske. Zadužuju se Ministarstvo energetike i rudarstva i GAS-RES da preduzmu potrebne aktivnosti s ciljem povećanja osnovnog kapitala društva GAS-RES za 58.674 miliona KM, ističu u Vladi Republike Srpske.
Podsjećamo, Vlada RS-a je odlučila da preuzme ovo preduzeće u vlasništvu ruskog oligarha Rashida Serdarova koje je nosilac koncesije za izgradnju TE Ugljevik 3 i ležišta Ugljevik Istok 2. Iako mu je Vlada RS-a u više navrata izlazila u susret i davala brojne pogodnosti, Serdarov nije izgradio termoelektranu. Vlada Republike Srpske je početkom ove godine odlučila da otkupi njegov Comsar energy RS i tako koncesiju za ležište uglja vrati u svoje vlasništvo.
Na osnovu posljednje procjene koju je naručio Serdarov, kompanija Comsar energy RS vrijedi oko 150 miliona evra. Iz entitetske Vlade do danas nisu saopštili koliko će ukupno da plate ovo preduzeće. Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da davanje koncesije podrazumijeva obaveze koncesionara, ali i davaoca koncesije, te da ugovor ne smije biti na štetu davaoca koncesije.
- Iz svega što se sada spominje proizlazi da neko ko je dobio koncesiju bez para treba da dobije pare da bi od koncesije odustao. Sa ekonomske tačke gledišta, koncesioni ugovor i ugovor o izgradnji novog bloka termoelektrane imaju smisla i logike. Ovo sada što se dešava je očigledno suprotno interesima Republike Srpske, kazao je Pavlović
I dok Republika Srpska gata kako će i gdje naći pare koje treba da isplati Serdarovu, Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a je podnijelo Republičkom javnom tužilaštvu izvještaj protiv tri fizička lica i Viaducta, zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja ili ovlašćenja oštetili budžet RS-a za 76 miliona maraka.
Izvještaj protiv njih je podnesen zbog sumnje da su izvršili četiri krivična djela zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja, a u vezi sa malverzacijama prilikom zaključenja konsultantskih ugovora između pravnih lica HES Vrbas i Viaduct iz Portoroža.
Na osnovu tih ugovora je pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Washingtonu slovenačkom preduzeću dosuđen iznos od 38,8 miliona evra sa pripadajućom kamatom, pri čemu je budžetu Republike Srpske pričinjena materijalna šteta od najmanje 75,88 miliona KM.
Zamjenik ministra finansija BiH Muhamed Hasanović naveo je da je Savjet ministara BiH usvojio zaključak kojim je Ministarstvo finansija i trezora BiH zaduženo da bez odgađanja, a najkasnije u roku od 15 dana, pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja, uključujući glavni dug, kamate i troškove arbitražnog postupka prema slovenačkoj kompaniji Viaduct.