Poziv potpredsjednika PDP-a Igora Crnatka da predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik treba da podnese ostavku ukoliko Sud BiH potvrdi optužnicu protiv njega, izazvala je lavinu reakcija u medijima pod kontolom SNSD-a.
“Najbolje i za Dodika i za Republiku Srpsku bi bilo da, ukoliko se optužnica potvrdi, podnese ostavku i posveti se odbrani”, rekao je Crnadak.
Crnatku iz Dodikovih redova zamjeraju što to isto nije učinio 2007. godine kada je Sud BiH potvrdio optužnicu protiv, tada lidera PDP-a Mladena Ivanića koju je 14 dana ranije podiglo Posebno odjeljenje za organizovani i privredni kriminal i korupciju Tužilaštva BiH, a u predmetu „Srpske šume.“
U optužnici se tada navodilo da se Mladen Ivanić tereti za krivična djela zloupotrebe položaja zločinačkog udruživanja i podsticanja na zloupotrebu položaja. Na istoj optužnici nalazilo se još 11 osoba.
Optužnica se odnosila na milionske pronevjere u preduzeću “Srpske šume” u periodu od 2001. do 2003. godine kada je Mladen Ivanić bio premijer Republike Srpske, a kada je na mjestu predsjednika tog entiteta, bio Mirko Šarović.
Prvooptuženi Mladen Ivanić, tada nije želio komentarisati podizanje optužnice.
Nakon nešto manje od godinu dana, tačnije 25. juna 2008. godine, Sud BiH, osuđuje Mladena Ivanića na godinu i šest mjeseci zatvora u predmetu "Srpske šume" zbog nesavjesnog rada u vrijeme dok je bio premijer Republike Srpske.
Dodikovi mediji navode i kako Ivanić nije ni dan proveo u zatvoru, a u julu 2010. godine se oslobađa svih optužbi od strane istog tog Suda BiH, koji ga je osudio na 18 mjeseci zatvora.
"Mladen Ivanić oslobađa se od optužbe da je nesavjesno vršeći svoju dužnost premijera Republike Srpske 18. jula 2001. godine potpisao odluku o vansudskom poravnanju dugova između opštine Ribnik i preduzeća 'Trgokomerc', iako je znao da opština Ribnik ne duguje ništa firmi 'Trgokomerc'", kazao je tada sudija Hilmo Vučinić.
Obrazlažući presudu, na koju se stranke ne mogu žaliti, Vučinić je tada istakao da Tužilaštvo BiH nije van svake razumne sumnje dokazalo da je odluku koja je omogućila "Trgokomercu" da eksploatiše šumu u opštini Ribnik donio Ivanić, a da je znao da ne postoji dugovanje prema ovoj firmi.
Sve vrijeme sudskog postupka protiv Ivanića on je bio na funkcijama - ministar inostranih poslova BiH, predsjedavajući Doma naroda BiH i delegat u Domu naroda BiH. I nikada ga Crnadak nije pozvao da podnese ostavku, zavapili su mediji pod kontrolom SNSD-a.
OTKUCAVA SAT
Čini se da su u SNSD-u već spremni za ono što slijedi.
Kako je potvrđeno za Ljudski.ba, Sud BiH bi uskoro trebao potvrditi dopunjenu optužnicu protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića.
Dodik i Lukić su optuženi za neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH, odnosno po novom članu Krivičnog zakona BiH - 203a, koji je nametnuo visoki predstavnik.
Podizanje optužnice rezultat je pokušaja vlasti Republike Srpske da donošenjem posebnog zakona u entitetskom parlamentu tokom juna blokiraju provođenje presuda Ustavnog suda BiH. Taj je zakon, koji je Narodna skupština RS-a donijela 27. juna, Schmidt poništio nekoliko dana kasnije koristeći svoje ovlasti. Istovremeno je nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH kojima je krivičnim djelom postalo neprovođenje, odnosno nepoštivanje njegovih odluka.
KAZNA DO PET GODINA ZATVORA
Za to je propisana kazna do pet godina zatvora kao i odredba da u slučaju osuđujuće presude osoba koja je osuđena automatski gubi pravo obnašanja dužnosti u svim tijelima zakonodavne, izvršne, pravosudne i upravne vlasti ili bilo kojem drugom tijelu koje se finansira iz budžeta.
Dodik je odluke visokog predstavnika ignorisao i 7. jula potpisao uredbu o stupanju na snagu zakona koji je Schmidt poništio, a Lukić je kao direktor Službenog glasnika dan kasnije tu odluku objavio.