U Federaciji Bosne i Hercegovine predložen je i već je u parlamentarnoj proceduri zakon o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima. Zasad je u nacrtu, a predložila ga je delegatkinja Silva Banović (NiP). Nacrt zakona se našao na dnevnom redu 14. sjednice Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, no s obzirom da je isti oboren, o njemu se još uvijek nije raspravljalo.
No uvidom u oba dokumenta može se jasno vidjeti kako radi se o identičnom prijedlogu kojeg je još u martu 2022. godine predložio tadašnji parlamentarac Jasmin Duvnjak (SDA).
Duvnjak se osvrnuo se na sudbinu zakona o doživotnim naknadama zaslužnim sportistima, ističući da je entitet Federacija BiH “crna rupa” u Evropi po pitanju podrške vrhunskim sportistima.
Duvnjak je podsjetio da je Nacrt zakona, čiji su predlagači bili on, Suad Kaknjo i Adisa Kokić Hinović, povučen s dnevnog reda 2022. godine nakon upozorenja iz Kluba Hrvata da će biti oboren.
“Neslužbeno sam saznao da se naš Zakon prekopiran u identičnom tekstu ponovo nalazi u parlamentarnoj proceduri, sada od strane dva nova predlagača Silve Banović i Izena Hajdarevića iz NIP-a. Iako me nisu kontaktirali, ne osjećam se oštećenim, naprotiv imponuje mi da su preuzeli ovaj naš Zakon i bez našeg odobrenja “oživjeli” ga u parlamentarnoj proceduri. Možda neki kolegijalni red i etički kodeks podrazumijevaju da se raniji predlagači konsultuju, ali suviše su važna pitanja da bi nas ego i politički prestiž odvukli od suštine”, istakao je Duvnjak.
Dodao je kako je više očekivao da ga kontaktiraju u smislu osvrta na zakonska rješenja i eventualno u pravcu mogućih korekcija prvobitnog teksta Zakona iz 2022.godine.
“Između ostalog sugerisao bih da razmotre odredbe koje se odnose na sportove koji su priznati od Međunarodnog Olimpijskog komiteta, a danas nisu punopravni članovi – poput karatea i boksa i nekih drugih sportova koji zasigurno zaslužuju ravnopravan tretman i bolju podršku”, dodao je Duvnjak.
Poručio je kako društvo koje nema razumijevanja za kulturu, film, spor u jednom ambisu.
“Tokom jedne rasprave na Domu naroda 2022.godine kada su oborili Zakon o sportskim klubovima predlagača Irfana Čengića, Žarka Vujovića i Jasmina Duvnjaka rezignirano sam kazao kolegama iz HDZ-a BiH: “Mi smo kao dvojica na Titaniku koji igraju karti i jedan drugog varaju, a brod tone. Nemojte da ove stvari koje se tiču kulture, sporta, filma bagatelišemo i svodimo na nekakav palanačko-provincijski nivo. Ako sam igdje očekivao da pokažemo jednu zrelost i razumijevanje, to je područje sporta, kulture, filma, stvaralaštva. I Srbi i Hrvati i Bošnjaci, svi građani, ne zarivajmo glavu u blato dok nam mladi pune autobuse i napuštaju domovinu, dok nam je sve praznija FBiH, općenito BiH.” Nažalost, taj dan oborili su Zakon o kinematografiji i audiovizuelnom stvaralaštvu i Zakon o sportskim klubovima, čiji sam ja bio supredlagač. Da ne bi pao, povukao sam tada Zakon o doživotnim naknadama vrhunskim sportistima”, podsjetio je Duvnjak.
Duvnjak se prisjetio dugogodišnje borbe za sportske penzije, koju je, na inicijativu legendarne košarkašice Razije Mujanović, pokrenuo još 2008. godine
“Lično sam još davne 2008.godine na inicijativu legendarne košarkašice Razije Mujanović, te Vesne Bajkuše, Time Džebo i Mare Lakić, Zlatana Saračevića, Ibre Biogradlića i Jasmina Mrkonje pokrenuo pitanje doživotnih naknada ili sportskih penzija vrhunskim sportistima. Entitet FBiH je crna rupa tj. jedini prostor na kojem oni nemaju nikakav vid podrške ili zahvalnosti za rezultate koje su postigli. Sve zemlje okruženja, Europske unije, čak i bh.entitet RS ima takav propis. Svjesni smo mi da SNSD-HDZ već dvije decenije opstruiraju najbolje moguće rješenje – državni Zakon – ali ne možemo prihvatiti da jedino najbolji sportisti Bosne i Hercegovine sa prebivalištem u FBiH nemaju ovu naknadu”, istakao je Duvnjak.
Kako navodi tek 30-ak sportista, osvajača medalja na svjetskim i europskim prvenstvima i na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama bi ispunilo kriterije Zakona.
“Iz vremena bivše Jugoslavije rukometaš Jasmin Mrkonja, košarkaš Emir Mutapčić, košarkašice Tima Džebo, Vesna Bajkuša, Mara Lakić, atletičari Zlatan Saračević i Hamza Alić, reprezentativci BiH u sjedećoj odbojci i mladi Amel Tuka i Lana Pudar kad napune 40 godina života… Da ne zaboravim i prvu košarkašicu sa ovih prostora koja je primljena u Kuću slavnih – legendarnu Raziju Mujanović koja je prva inicirala ovo pitanje. Nažalost dok su čekali svoje zaslužene benefite košarkaš Sabit Hadžić, nogometaši Muhamed Mujić i Ibro Biogradlić su preminuli”, pojasnio je Duvnjak.
Kritikovao je vlast u FBiH zbog nedostatka razumijevanja za sport i kulturu, upozorivši na negativne posljedice zanemarivanja ovih oblasti.
“Dosta je posla u oblasti sporta. Sport nam je zapušten, počev od onog amaterskog do profesionalnog, vrhunskog i reprezentativnog. Svima je jasna strategija antibosanskih političkih snaga, ali meni lično nije razumljiva letargija, nezainteresiranost i površan odnos probosanskih politika prema sportu. Iskren da budem, više su pojedini parlamentarci uradili za sport, nego i sadašnja i prethodne Vlade FBiH. Podsjećam, donijeli smo Zakon o reprogramu dugovanja sportskim klubovima, pokušali donijeti novi Zakon o sportu, inicirali ovaj Zakon za zaslužne sportiste, potičemo podršku sportskoj infrastrukturi i omladinskom sportu”, istakao je Duvnjak.
Dodao je kako od odgovornosti ne treba bježati ni prethodna vlast.
“Nažalost nema ozbiljne sistemske i institucionalne brige o sportu niti na nivou države BiH, niti na nivou entiteta. Koliko god politička osovina SNSD-HDZ usporavala reforme na europskom putu i kočila jačanje svega što afirmiše Bosnu i Hercegovinu, toliko tzv. probosanski blok – danas oličen u nametnutoj Trojci – svojim neznanjem i nesnalaženjem ne pokazuje odlučnu volju da mnoga bitna pitanja, među kojima je i unapređenje pozicije sporta, rješavaju na kvalitetan način. Od njih nisam puno ni očekivao. Da budem do kraja otvoren, čak ni SDA kao najjača bh politička organizacija, dokazano državotvorna, nije bila na visini zadatka kad je u pitanju sport. U proteklim godinama ni mi nismo pokazali dovoljno htijenja, znanja i odlučnosti da se problematika sporta, podrške sportistima i unapređenja sportske infrastrukture rješavaju na zadovoljavajući način”, smatra Duvnjak.
Pozitivan primjer, prema Duvnjaku, trenutno predstavlja Zeničko-dobojski kanton, koji planira preporod sporta kroz trostruko povećanje budžetskih izdvajanja za sport, te novi zakon o sportu i zakon o podršci klubovima od posebnog interesa za društvo.
Očekujem da daju značajnu podršku modernizaciji najpoznatijeg sportskog objekta u BiH – stadiona Bilino polje u Zenici. Neka ovo bude podsticaj za sve druge da krenemo u snažnu sportsku renesansu Bosne i Hercegovine”, zaključio je Duvnjak, apelirajući na sve nivoe vlasti u BiH da sportiste i sport tretiraju s dostojanstvom koje zaslužuju.