Opozicija iz RS-a pokrenula je razgovore za izbacivanje SNSD itz vlasti na državnom nivou. Top mogu uraditi sa Trojkom, ali i SDA, s tim da im je prvo puno prihvatljivije. U Predstavničkom domu to ide znatno lakše i teoretski može biti dovoljno 15 glasova, u Domu naroda matematika je malo drugačija..
U situaciji kada se HDZBiH koji je dio aktuelne većine nije još izjasnio ni o smjeni Nenada Nešića, ministra sigurnosti osumnjičenog za teška krivična djela, nezahvalno je pretpostavljati novu većinu, no evidentno je da je ona moguća s mnogo manjim brojem poslanika od 22 koliko ih je primjerice neophodan za kvorum za održavanje sjednica Predstavničkog doma PSBiH.
I dok za smjenu SNSD-ovih ministara u Predstavničkom domu nisu neophodni glasovi iz drugih opozicionih stranaka, nego je dovoljno da ostanu suzdržani, u Domu naroda PSBiH gdje SNSD i HDZ imaju šest delegata nije tako i za smjenu bi trebali glasati svi delegati Kluba Bošnjaka u kojem su dva zastupnika SDA, po jedan iz SBiH i DF-a, te NiP-a.
Poznato je da većine za smjenu Nenada Nešića ima u oba doma PSBiH, ali je potpuno izbacivanje SNSD-a iz vlasti upitno s više aspekata.
Prvi je da li bi Klub Bošnjaka u Domu naroda PSBiH, odnosno SDA, DF i SBiH u slučaju da oni ne budu dio eventualne buduće većine, podržali smjenu državnih ministara iz SNSD-a Srđana Amidžića i Staše Košarca.
S druge strane, bila bi neophodno da širu rekonstrukciju uz delegate PDP-a i SDS-a podrži i Zlatko Miletić iz ZNG. U takvom slučaju glas delegata Ilije Cvitanovića iz HDZ1990 ne bi bio bitan.
I Cvitanović i Miletić su u Klubu hrvatskog naroda u kojem su još tri delegata HDZBiH.
Predstavnici opozicije iz RS, danas i sutra intenziviraju razgovore o temi rekonstrukcije prije svega s Cvitanovićem, koji je već najavio da bi podršku eventualnoj novoj većini uslovio programskom, a ne matematičkom koalicijom.
Iako je i SDA zainteresirana da uđe u vlast i bude dio nove većine opozicija iz RS-a u ovom trenutku prednost za partnerstvo daje strankama Trojke, jer procjena je da bi ulazak u izbacivanje SNSD-a iz državne vlasti s SDA za njih bio prevelik politički rizik.
Zbog SNSD-ovih i udara Milorada Dodika na državu i blokade evropskog puta bilo je nekih nagovještaja da bi Trojka mogla mijenjati partnere iz RS-a , ali su u dosadašnjim izjavama u tom pravcu iz stranaka Trojke bili dosta „mlaki“ i neubjedljivi u istinskoj namjeri da bi ušli u širu rekonstrukciju Vijeća ministara BiH.
Međutim, evidentno je da će se Trojka u narednim danima morati zauzeti konkretniji stav o planu opozicije iz RS-a, a o kojima bi prema saznanjima Raporta više detalja moglo biti poznato već 10. januara na press konferenciji jedne od opozicionih stranaka iz RS-a u zgradi Parlamenta BiH.