Politika

I ČOVIĆEV ZET BEZ PLAĆE: Zbog duga RS-a slijedi nova politička drama

U BHANSA-i platu za mart još nisu dobili. U međuvremenu, potvrda o zamrzavanju sredstava ovoj bh. agenciji, stiže iz EUROCONTROLA-a. Dodaju i da nadležni rade na ovom problemu, ali da nemaju komentar na pravni postupak koji je u toku. U ovoj fazi nisu obaviješteni o bilo kakvom operativnom udaru na vazdušni prostor Bosne i Hercegovine.

“Kao rezultat naloga za pljenidbu po nalogu belgijskog suda za provođenje arbitražne odluke protiv države BiH, EUROCONTROL je, trenutno, dužan zamrznuti rutne naknade koje naplaćuje u ime BiH”, naveli su iz EUROCONTROL-a.

Svemu je prethodio arbitražni postupak koji je 2016. godine pokrenula slovenačka kompanija “Viadukt”, odnosno, njena povezana firma “HES Vrbas”, koja je bila nosilac koncesije za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas. Vlasničku strukturu kompanije “HES Vrbas”, čije je osnivanje dogovoreno 2003., a 2004. i formalno registrovano, činili su, dakle, “Viadukt”, kao dominantni partner sa 75 posto učešća i “Hidroelektrane na Vrbasu” iz Mrkonjić Grada, u vlasništvu Elektroprivrede RS. Entitetska vlada, podsjećamo, 2004. godine dodjeljuje koncesiju ovoj firmi za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu. Iste godine RS dodjeljuje koncesiju za HE Bočac 2, čime onemogućava realizaciju originalnog projekta “Viadukta”.

“Tu koncesiju je dala vlada koju je vodio Pero Bukejlović. Onda je 2006. godine došla vlada Milorada Dodika. Slovenci su se, naravno, bunili i pokrenuli parnične postupke, gdje su dobili da ta koncesija pripada Viaduktu. Međutim, na to se Vlada RS nije obazirala nego je nastavila s radovima”, naveo je Mlađen Mandić, bivši pravobranilac BiH.

Vlada RS trebala je isplatiti više od 100 miliona KM duga s kamatama koje svakodnevno iznose 9.000 eura. Međutim, predstavnici entitetske vlade arbitražu su mogli da spriječe nagodbom koju je nudila slovenačka strana.

“Ja sam pokušao da to riješim na sastanku sa Petrom Đokićem. Milion eura je bila i mislim da bi maksimalno došla na tri i po miliona i tu je bio kraj. Međutim, Vlada RS se nije složila s tim”, dodao je Mandić.

Spekuliše se i da su koncesije dodijeljene netransparentno bez javnog tendera što je podstaklo sumnje u političke i poslovne veze i pogodovanje određenim interesnim grupama u ovom projektu, zbog čega je budžet Republike Srpske oštećen za više od 70 miliona KM. Iz resornog ministarstva odgovore još čekamo.

S pravne tačke gledišta u skladu s međunarodnim pravom, “Viadukt” prepoznaje samo Bosnu i Hercegovinu jer je država nastupala kao strana u postupku, bez obzira na to što je proces vodila Republika Srpska.

Ljudski.ba podsjeća da je Davorin Primorac, zet Dragana Čovića, na čelu BH ANSA i da se odbijanjem federalnog premijera Nermina Nikšića da FBiH pokrije dug RS-a neće završiti politička trakavica na ovaj način. Sigurno je da Čoviće neće ostaviti zeta bez plaće, te da će uslijediti nove ucjene i ustupci Trojke i HDZ-a BiH.

Povezani članci