Politika

GDJE SU PARE: Finansijski sporovi RS-a brinu državne zastupnike

Sjednica Predstavničkog doma PSBiH počela je pitanjima, a glavna su se odnosila na ministra finansija Srđana Amidžića koji se nije pojavio na sjednici.

Zastupnici su postavljali pitanja vezano za dugove RS koje sad vlast ovog entiteta pokušava poturiti državi BiH na plaćanje.

Zastupnik Šemsudin Mehmedović kazao je da je u toku planski i sistemski finansijskih udar na BiH.

"Dužnosnici RS planski i sistemski ekonomski podrivaju BiH i veći bh. entitet. Samo nekih od poznatih sučajeva to govore.

Zbog nezakonite primjene koeficijenata za raspodjelu sredstava prikupljenih od akciza samo u godinu i po, BiH je oštećena za 400 miliona KM.

Izvozno-kreditna agencija BiH od Fabrike cijevi UNIS iz Dervenete preuzela je kredi od 193 miliona KM. Fabrika UNIS je prestala vraćati dug i kredit je pao na ovu agenciju koja je bila garant. Dug RTRS prema BHRT iznosi preko 90 miliona KM što je potvrdio i Ustavni sud BiH", naveo je Mehmedović te podsjetio da je iz Bobar banke nestalo 122 miliona, a da je Agencija za osiguranje depozira vraćala i dug Banke Srpske koja je propala - ukupno 142 miliona KM

 "I zadnji slučaj Viaduct za koji je odgovorna isključiva RS. Radi se o udruženemo kriminalnom poduhvatu i političkih dužnosnika.

Kada uzmemo koliko je RS oštetila BiH, govori da je riječ o strategiji čiji je cilj unštiti finasijsku stabilnost. Zato postavljam pitanje državnom ministru:

Šta Ministarstvo radi da spriječi dužnosnike RS da i dalje ekonomski podrivaju BiH?", rekao je Mehmedović.

On je rekao da ima još ovakvih slučajeva, koji bi mogli izaći na ukupno 2,2 milijarde KM.

Nakon njega, pitanje je postavio i zastupnik Albin Muslić.

"Pitanje je koliko je trenutno ugovornih obaveze i o kojim iznosima se radi gdje RS kao glavni dužnik ne servisira svoje obaveze i da li će Ministarstvo finansija i trezora poduzeti aktivnosti kako se u perspektivi ne bi desio isti slučaj?", rekao je Muslić.

Onda je podsjetio na izvještaj Pravobranilišatva BiH u kojem se spominje slučaj težak milijardu KM.

"Napominjem da smo u izvještaju o radu Pravobranilaštva za 2024. godinu dobili informacije o tekućim arbitražnim postupcima gdje se spominje Elektrogospodarstvo Slovenije gdje je vrijednost 695 miliona eura. Ima tu još drugih postupaka, dovodimo u pitanje da BiH bude u obavezi da servisira obavezu od 2 milijarde KM", naveo je Muslić.