BH Telecom
Politika

DF U AKCIJI: HDZ-ova i bošnjačka preduzeća vratiti građanima F BiH

Na sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH koja je zakazana za 16. januar trebalo bi da se nađe i Prijedlog zakona o gasovodu Južna interkonekcija BiH i RH, a predlagači su delegati i delegatkinje Kluba Bošnjaka.Donošenje zakona godinama koči HDZ 

 Riječ je o strateškom projektu za Bosnu i Hercegovinu, Federaciji i ovaj prijedlog je već usvojen na Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH 12. decembra uz zaključak da se uradi reorganizacija BH Gasa kao nosioca projekta.Godinama HDZ koči donošenje ovog zakona jer su protiv toga da nosilac državnog projekta bude državna kompanija BH Gas. Oni su tražili da projekat vodi preduzeće Plinovod južna interkonekcija Mostar.

Zastupnik Marijan Marjanović (HDZ) je na sjednici 12. decembra pitao kako će projekat voditi BH Gas koji je u gubicima, a potencirao je i pitanje da u ovoj kompaniji rade sve Bošnjaci, od spremačice do rukovodećeg kadra i da takva kompanija treba da upravlja plinom od Posušja do Novog Travnika.Na sjednici je usvojen zaključak o reorganizaciji BH Gasa, ali je Klub Demokratske fronte tražio da se uradi i reorganizacija Elektroprovrede HZHB, Hrvatske pošte Mostar, BH Telecoma, BH Pošte, Elektroprivrede BiH, Hrvatskih telekomunikacija Mostar.

Ovi zaključci nisu dobili potrebnu većinu u Zastupničkom domu FBiH jer stranke "Trojke" nisu htjele dati svoj glas za to.Ne trebaju postojati HDZ-ova preduzeća 

- Tražili smo reorganizaciju i tih kompanija, da njihovi upravni odbori funkcioniraju na način da im je struktura multietnička i da ne postoje bošnjačka niti hrvatska preduzeća jer su to ustvari preduzeća svih građana Federacije BiH. Smatrali smo da to treba da se razgraniči, da ne postoje preduzeća koja su HDZ-ova.

Međutim, to je odbijeno na Parlamentu, odbila je također i "Trojka" zaključak - kazao je za Faktor Mahir Mešalić, predsjednik Kluba zastupnika Demokratske fronte u Zastupničkom domu FBiH.Dodaje kako je za očekivati da se "Južna interkonekcija" usvoji i na Domu naroda FBiH.- Vidimo kako su nakon sjednice 12. decembra uslijedili sastanci prestavnika Vlade i BH Gasa. Vrlo su šture informacije sa tih sastanaka, općeniti Vlada FBiH ne radi transparentno. Ne znamo šta se događa u Vladi, resorima, ne odgovara na zastupnička pitanja. Mišljenja sam da reorganizacija BH Gasa treba da krene nakon usvajanja zakona u Domu naroda FBiH - kaže Mešalić.Direktor BH Gasa Dženan Imamović nije odgovorio na naša pitanja o reorganizaciji BH Gasa, da li je počela i šta se tačno podrazumijeva pod reorganizacijom.

Povezani članci