BH Telecom
Politika

BURA U SRBIJI: Brnabić prebacuje lopticu u BiH

Predsjednica srbijanske Skupštine Ana Brnabić kazala je u četvrtak kako je stabilna i jaka Srbija jamac opstanka Republike Srpske, kao i mira u čitavoj regiji.

"Vdimo da je naš narod u Republici Srpskoj izuzetno zabrinut, pa se tim povodim nekoliko puta obratio Dodik, kao i Stevandić. Stabilna i jaka Srbija jamac je opstanka Republike Srpske, kao i mira u čitavoj regiji. Ova destabilizacija koja može dovesti i do slabijeg ekonomskog rasta, problem je za naš narod", kazala je Brnabić.

Predsjednica srbijanske Skupštine je također ocijenila da su parlamentarni izbori na Kosovu koji će biti održani u nedjelju, 9. veljače od ključne važnosti za srpski narod u toj zemlji.

Prema njezinim riječima, to je prepoznao i kosovski premijer Albin Kurti te je zbog toga podržao studentske blokade u Srbiji i "to još iz Zagreba".

"Žao mi je što se studenti nisu ogradili od ove podrške. Pogotovo kada se zna da im je sveučilište u Prištini koje je izmješteno u Kosovsku Mitrovicu uputilo molbu ili zahtjev da to urade i u toj molbi su im objasnili da Kurti ubija Srbe na Kosovu", rekla je Brnabić.

Srbiju od studenog prošle godine potresa kriza i traju prosvjedi stotina ljudi koji su izašli na ulice potaknuti pogibijom 15 ljudi u padu nadstrešnice na kolodvoru u Novom Sadu.

Beogradski studenti koji su blokirali fakultete zahtijevaju odgovornost vlasti, poštivanje ustava, zakona, iskorjenjivanje korupcije, te osnaživanje i samostalnost institucija bez političkog utjecaja.

Brnabić je gostujući na TV Pink optužila Kurtija da prijeti ratom Srbima na Kosovu pa je zbog toga nedjelja jako važan dan posebice za Srbe u toj zemlji koju Srbija još smatra svojim teritorijem.

No bez obzira na rezultate izbora buduću vladu Kosova očekuje izazov u provedi sporazuma iz dijaloga o normalizaciji odnosa sa Srbijom koji je ključan za napredak obje strane u procesu eurointegracija a koji dosada nije pokazao željene rezultate.

Iako su pod pokroviteljstvom Europske unije Beograd i Priština u travnju 2013. godine u Bruxellesu potpisali sporazum o normalizaciji odnosa taj proces dospio je u slijepu ulicu nakon što su prištinske vlasti zatvorile paralelne institucije koje na sjeveru Kosova kontrolira Beograd.

U veljači 2023. godine su obje strane u Bruxellesu prihvatile europski plan za Kosovo, koju podupiru i Sjedinjene Američke Države, a mjesec dana kasnije u Ohridu i aneks tog plana, ali se još nisu približile rješenju, dok međusobne odnose prate stalne napetosti i uzajamne optužbe.

Povezani članci