Nakon što je parlament Crne Gore usvojio Rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen, iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH iskazali su žaljenje što je Crna Gora odlučila zanemariti pozive Republike Hrvatske da ne politizira žrtve Jasenovca i ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na bilateralne odnose ove dvije zemlje i europski put Crne Gore.
Republika Hrvatska smatra neprihvatljivim, neprimjerenim i nepotrebnim donošenje rezolucije ''čija namjera nije izgradnja kulture sjećanja i pomirbe, već instrumentalizacija sjećanja na žrtve Jasenovca radi kratkoročnih političkih ciljeva inicijatora ove rezolucije'', napisali su u priopćenju, prenosi Hrvatska radiotelevizija.
''Nedvojbeno je kako je motiv za njezino donošenje sadržan u činjenici da je u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda inicirana rezolucija o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici, koja je usvojena 23. svibnja 2024. Iz navedenog jasno proizlazi da se rezolucija o Jasenovcu donijela kako bi se obezvrijedila i relativizirala UN-ova rezolucija o genocidu u Srebrenici, koji je utvrđen nizom presuda Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju i u presudi Međunarodnog suda od 26. veljače 2007.'', poručili su iz Ministarstva.
Kako su naveli, ovaj postupak Crne Gore ne može se smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim u odnosu na Republiku Hrvatsku niti je u skladu s deklariranim ciljem članstva Crne Gore u Europskoj uniji.
Smatraju da su dobrosusjedski odnosi jedan od ključnih elemenata procesa proširenja, kao i procesa stabilizacije i pridruživanja, te jedan od ključnih kriterija za ocjenjivanje napretka u pristupnom procesu Crne Gore, sukladno Pregovaračkom okviru Europske unije za Crnu Goru.
'' Republika Hrvatska očekivala je da će se Crna Gora suzdržati od svake aktivnosti koja bi mogla voditi k narušavanju ili pogoršavanju dobrosusjedskih odnosa te da će svoje napore usmjeriti na ispunjavanje uvjeta i mjerila u pristupnom procesu od kojih su neka posebno važna za Republiku Hrvatsku'', napisali su u priopćenju.
Podsjetili su da, sukladno Zajedničkom stajalištu EU za poglavlje 23 predstavljenom na Međuvladinoj konferenciji 26. lipnja 2024., Crna Gora mora pokazati napredak i rezultate vezano za procesuiranje ratnih zločina, uključujući utvrđivanje odgovornosti na visokim razinama, rješavanje slučajeva nestalih osoba kao i pitanje odšteta za žrtve te zaštitu nacionalnih manjina i njihovih prava.
Na kraju su izrazili očekivanje da će Crna Gora prioritetno pristupiti rješavanju pitanja utvrđivanja odgovornosti za zločine koje su državljani Crne Gore izvršili tijekom agresije na Republiku Hrvatsku devedesetih godina.
Poslanik DPS-a Danijel Živković kazao je da nije imao dilemu da će danas biti rezolucija na dnevnom redu i da će biti izglasana.
- Crna Gora će nastaviti da srlja zagrljena u nacionalizmu i šovinizmu i ispunjavanju usluga Beograda koji su ili dobro ucijenjeni, ili plaćeni. Danas su se čule nekoliko obmana kako iz opozicije nisu spremni da kažu da se u Jasenovcu desio genocid. Evo kažem da se u Jasenovcu desio genocid. Hoćete li i da lje da targetirate DPS i opoziciju da su antisrpska partije i da na tome gradite buduću politiku? Ovdje niko nema spornost kako će se izjasniti u odnosu na ono što se desilo u Jasenovcu. Svima je jasno, posebno u PES-u, šta imamo na djelu. Zašto Miodrag Laković ne ustane i kaže što je govorio u Klubu poslanika PES-a po pitanju rezolucije - upitao je Živković, pozivajući ga da ne ćuti.
Živković kaže da je izbjegnuta suština.
- Ona je jedna - rezolucija o Jasenovcu je stavljena na dnevni red da bi Mandić ostao na poziciji predsjednika Skupštine. Vučiću ste obećali da ćete izaći iz Vlade ukoliko rezolucija ne bude usvojena. To građani znaju, legitimno je kako ćete se ponašati na toj poziciji - naglasio je Živković.
On tvrdi da je Vučić izdao nalog da se usvoji rezolucija, te da se ona preko njegovim piona ispostavlja Crnoj Gori da bi se zaustavio evropski put.
- Ne zaustavlja se ona zbog Andrije Mandića jer je on ideološki tvorac parlamentarne većine. Legitimno je pravo da on sprovodi svoju ideologiju jer je izglasan glasovima parlamentarne većine, ali sam mislio da oni koji se predsatvljaju kao evropski politički subjekti, tupog pgleda sjede i ćute na ovu priču. Znaju da će ovo zaustaviti evropski put, ali neophodno je da Mandiću izađu u susret da bi se ostalo na vlasti - rekao je Živković.
Uputio je poruku premijeru Spajiću.
- On je pristao na sve ucjene Mandića i rekao da nije nikakav problem - može zastava, himna, dvojno državljanstvo, promjena jezika, rezolucija o Jasenovcu, sjutra će biti da može nestati Crna Gora. Finalna poruka Spajiću da će se neko tome ispriječiti - poručio je Živković.
On je poručio da će o mjerama gledati narednih dana.