Niko nema pravo zaboraviti da još uvijek traje brutalni napad na ustavni poredak BiH. U takvoj situaciji niko nema pravo otvarati pregovore o Ustavnom sudu BiH, poručio je danas u svom obraćanju javnosti član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
Po njegovim riječima, ovih dana separatističke političke opcije ponovo postavljaju ultimatum u vezi sastava Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, te je vrijeme da se "destruktivnim snagama odgovori jasno, precizno i argumentovano".
- Ne smije biti ni milimetar popuštanja onima koji javno govore da im je cilj razbijanje države BiH i tzv. mirno razdruživanje. Separatistima na njihovom opasnom antidejtonskom putu smeta nezavisan Ustavni sud BiH. Ko god se bori za domokratiju ne smije biti saveznik separatistima u razbijanju Ustavnog suda BiH - kaže Bećirović.
Ističe da su trojica sudija koje imenuje predsjednik Evropskog suda za ljudska prava "naša poveznica sa evropskim standardima i normama".
- Za razliku od njih Dodikova je politika spona sa najcrnjim režimima današnjice. Tih činjenica moraju biti svjesni svi političari u našoj zemlji i van nje. Niko nema pravo zaboraviti da još uvijek traje brutalni napad na ustavni poredak BiH. U takvoj situaciji niko nema pravo otvarati pregovore o Ustavnom sudu BIH. Samo naivni ili zlonamjerni mogu povjerovati u Dodikove teze o suverenosti BiH - upozorava Bećirović.
Ističe da je očuvanje nepristrasnosti, nezavisnosti i profesionalnosti Ustavnog suda BiH od strateškog interesa za sve ljude u našoj zemlji. Ustavni sud BiH je nezavisni čuvar ustava i institucionalni garant za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Njegov rad ne smije biti politiziran.
- Nedospustivo je uvođenje bilo kakvih etničkih principa u odlučivanju Ustavnog suda BiH. Svi moraju biti svjesni da je cilj razbijanja Ustavnog suda BiH razbijanje države BiH. Zato moramo svim raspoloživim legalnim sredstvima braniti principe ustavnosti zakonitosti. Pogrešna je svaka interpretacija po kojoj u Ustavnom sudu BIH sjede Bošnjak, Srbin, Hrvat i stranci. To nije tačno. Ustavnom sudu BiH sjede sudije u skladu sa Ustavom BiH i donose konačne i obavezujuće odluke - kaže Bećirović.
Zaključio je da je Ustavni sud BiH osnovan 1964. gidine, a bh. entitet RS poistoji u BiH tek od 21. 11. 1995. Ustavni sud je 31 godinu stariji od bh. entiteta RS.
- Ustavni sud BiH mora nastaviti da vrši važnu misiju odbrane domokratije ljudskih prava i promociju vladavine prava. On to mora raditi u korist svih ljudi u BiH i bez uplitanja destruktivnih političara - zaključio je Bećirović.