Četvero mladih naučnika, učenika banjalučkih srednjih škola, nedavno se iz Nizozemske vratilo sa osvojenim prvim mjestom na Međunarodnom sajmu nauke - time su postali i prvi bh. tim sa ovim uspjehom. Oni znaju kako se od rude soli mogu dobiti natrijumske baterije, koje će zamijeniti litijumske.
“Prvo su počeli sa nekim manjim baterijama, za telefon, daljinski upravljač i slično. Danas to postaje malo više, prave se natrijumske baterije za električne trotinete i bicikla”, objašnjava Pavle Đukić, učenik Elektrotehničke škole
Eva Kuruzović ističe kako na fakultetu, u laboratoriji, radili eksperimentalni dio i ispitivali teoriji kako se so ranije eksploatisala
Ovakvi projekti prilika su da se pokaže kojim sve prirodnim bogatstvima raspolaže BiH. Ali možda i više - potencijal i talenat mladih.
“Ovo je jedan interesantan projekat, bavi se promocijom nauke među mlađim generacijama – a ne studentima, nego osnovcima i srednjoškolcima, prosto iz potrebe da se djeca stimulišu da studiraju prirodne nauke”, kazala je prof. dr. Suzana Gotovac-Atlagić, profesorica hemije.
Marija Stojaković je asistent istraživač na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjoj Luci: “Osim za učenike, ovo je velika prilika za njih da se pokažu kakav su potencijal, važno je i za nastavnike, gdje mogu da vide i da na što bolji način predstave eksperimentalnu hemiju, jer hemija je nauka koja se može primijeniti, posebno u našoj državi, koja je bogata prirodnim resursima”.
Sa mladima je radila i arheologinja Ivana Pandžić. Spoj humanističkih i prirodnih nauke veoma je važan i daje dobre rezultate, smatra ona: “Moramo sve više uključivati te nauke da bismo dobili što bolje rezultate. Ja sam mnogo naučila u dijelu koji se tiče budućnosti - eksploataciji soli”.
Za odlazak u Holandiju mladi naučnici i njihovi mentori iskoristili su sredstva iz fondova Evropske unije, koji su dostupni u BiH. Kažu da ih u posljednje tri godine podržava i resorno ministarstvo, ali se nadaju da će podška biti i značajnija.