Iako su rezultati i onih rijetkih testova u kojima sudjeluje BiH pokazali kako su naša djeca ispod prosječnog znanja u gotovo svemu, priča iz Kaknja svjedoči da nije uvijek do djece, nego uveliko do okruženja. Učenica 4. razreda gimnazije Lamija Kubat sada je i formalno dobila potvrdu da pripada među samo dva posto najinteligentnijih osoba na svijetu.
Sasvim običan mali grad - običan školski dan. Ipak, ova škola je sve samo ne obična. Lamija Kubat, učenica gimnazije u Kaknju, iako izgleda kao svaki drugi školarac, ima koeficijent inteligencije 152 i nalazi se na listi 2 posto najinteligentnijih ljudi svijeta.
LAMIJA KUBAT, učenica gimnazije u Kaknju
"Naravno da je lijepo čuti takvo nešto o sebi, to mi daje više vjere u sebe i motivaciju da nastavim raditi na sebi, da iskoristim svoje mogućnosti, jer ako sam već toliko inteligentna, želim to iskoristiti".
Nedavno održano Mensino testiranje inteligencije dokazalo je ono što njene školske kolege i nastavnici već odavno znaju.
AJNA MUFTIĆ, učenica gimnazije u Kaknju
"Nisam sumnjala ni trenutka. Nekako, i kad ne primijeti, ja to vidim kroz neke odgovore, zadatke i slično. Mislim da je pravi primjer toga da genijalnost i dobrota mogu ići ruku pod ruku i da nisu isključivi".
NEJRA BEGOVAC, učenica gimnazije u Kaknju
"Svakako da se prepisuje od Lamije, mi svi nju često pitamo za savjete što se tiče matematike, fizike, informatike, naravno. Ja Lamiju znam od 7. ili 8. godine, tada sam je srela na takmičenjima na kojima je ona pobjeđivala".
ALMA MAHMUTOVIĆ, Lamijina razrednica
"Da vi vidite koliko se ona trudila, koliko je zalaganja tu bilo. Svi su učestvovoali tu od roditelja, pa do preko same škole, ne može sama škola tu napraviti neka čuda. Kad ona ima već osnov od prije".
S IQ-om od 152, ova djevojčica u rangu je sa osnivačem Facebooka Markom Zuckerbergom, Billom Gatesom, a blizu je i Stephena Hawkinga, poznatog fizičara.
A slična su im i interesovanja i sama Lamija pronalazi se u IT sektoru.
LAMIJA KUBAT, učenica gimnazije u Kaknju
"Nadam se da ću ostvariti uspjeh u tom polju i da ću ostvariti neki pozitivan uticaj na svijet".
Trenutno, Mensa BiH broji 300 članova koji su nadprosječno inteligentni.Testovi su bazirani na logici, a ne na formalnom obrazovanju.
ENIDA MOSIĆ-BRKIĆ, Lamijina profesorica fizike
"Sama fizika i matematika podstiču logičko promišljanje i podstiču svakako rad i trud učenika u školi, a kasnije i u drugim aspektima života".
MILICA DROBAC PAVIĆEVIĆ, Udruženje MENSA BiH
"Posjedovanje logičke inteligencije daje vam određenu prednost da ćete biti uspješniji u životu. Ali vam nije garancija zato što naš uspejh zavisi od različtih faktora motivacije posvećenosti i slično".
U moru crnih statistika koje govore da su djeca iz naše zemlje na Pisa i Timss testovima pokazali ispodprosječo znanje, ovaj razred i Lamija, ali i Mario Šantić iz Zenice koji je ostvario identičan rezultat na Mensa testiranju, dokaz su da stimulirajuće okruženje ima moć promjene. Trenutno, ovi učenici imaju najbolji prosjek u svojoj školi, svi su odlikaši. To potvrđuje da uspjeh ne dolazi samo od onih sa najvećim IQ-om, već od onih koji se trude da učine svijet boljim mjestom.