Kultura

TANOVIĆ RAZOČARAN BIVŠIM DRUGOVIMA: Aferim, junaci!

Udruženje reditelja i rediteljica u BiH oglasilo se saopćenjem za javnost povodom, kako navode, katastrofalnog stanja domaće kinematografije.

Ističu kako su ovo pismo poslali premijeru FBiH Nerminu Nikšiću prije skoro 20 dana, ali odgovor do sada nisu dobili. Oni su se u svom pismu obrušili na stranke Trojke te su konstatovali da, ukoliko ovako nastave, u njihovom mandatu više neće biti domaće proizvodnje.

U nastavku prenosimo njihovo pismo: 

- Nakon godinu i dva mjeseca djelovanja aktualne Vlade Federacije BiH i nade da ćemo uspostaviti funkcionalan sistem, te napokon dobiti moderan filmski centar, sa žaljenjem moramo primijetiti da je kinematografija opet postala talac nejasne kulturne politike, te dovedena u najgoru situaciju u zadnjih 20 godina.

Razlog za ovu konstataciju je u slijedećim činjenicama:

- Od vašeg dolaska na vlast potpuno je zamrla proizvodnja filmova. Trenutno se snima samo ono što je podržano na konkursima prethodnih godina.

* Fondacija za kinematografiju Sarajevo je mjesecima zarobljena u birokratskoadminstrativno-inspektorskim aktivnostima, koje mi podržavamo, ali zahtijevamo da se birokratske procedure ne rješavaju godinama. Ponudili smo Vam rješenje i tražimo da slušate struku.

* BH Telecom, čiji je vlasnik Federacija BiH, je ugasio rad BHContentLab-a uprkos Vašem uvjeravanju da ćete, ne samo podržati ovaj projekat, već i povećati finansiranje istog. Dakle, ni u segmentu televizije neće više postojati domaći sadržaj i domaća proizvodnja.

* Filmski autori-ce i dalje ne ostvaruju svoja zagarantovana autorska prava jer je na najodgovorniju poziciju Instituta za intelektualno vlasništvo postavljen direktor koji je ranije osuđivan za pronevjere. Vaša stranka glasala je za njegovo imenovanje.

* Zakon o kinematografiji koji smo vam predali prije godinu dana nije ni pročitan, a kamoli stavljen u proceduru. U nekoliko zajedničkih sastanaka i dopisa dali smo smjernice, zahtjeve i molbe Vladi sa objašnjenjem kako da bez velikih ulaganja i bez velikih birokratskih peripetija kinematografija može biti puno bolja od one koju ste zatekli kada je Trojka došla na vlast.

Međutim, svi naši pokušaji pronalaska rješenja, kako s vama tako i sa ostalim predsjednicima političkih stranaka Trojke - Elmedinom Konakovićem i Edinom Fortom - su rezultirali nepostojanjem bilo kakve akcije i doveli do katastrofalnih razultata.

Ne samo da ste iznevjerili svoja izborna obećanja, nego ste ugrozili kinematografiju države Bosne i Hercegovine koja je ionako jedva opstajala zbog mizernih ulaganja. Poređenja radi, ovogodišnji budžet Hrvatskog audiovizualnog centra iznosi 15.444.629 Eura, a Filmskog centra Srbije oko 15.000.000 Eura. Budžet za film u BIH ste smanjili sa 1.740.000 EUR na 1.510.000 EUR.

Vašoj Vladi, “najbolji ambasadori naše države“ i “jedna država bez kulture nije država već teritorija“ ne samo da nisu razlog za jaču podršku, nego ovakvim odnosom i nemarom zapravo činite da bosanskohercegovački film nestane. Mislimo da je važno obavijestiti javnost, da ako ovako nastavite, u vašem mandatu neće biti više domaće proizvodnje. Još jednom Vas pozivamo da otvorite dijalog sa strukovnim udruženjima i napravite temelj za donošenje racionalnih rješenja u ovoj oblasti.

Danis Tanović, Jasmila Žbanić, Pjer Žalica, Aida Begić, Dino Mustafić, Tanja Miletić Oručević, Nermin Hamzagić, Ines Tanović, Alen Drljević, Srđan Vuletić, Alen Šimić i Nedim Karalić, navodi se u pismu upućenom Nikšiću.

TANOVIĆ VIDNO RAZOČARAN

-Očekivali smo mnogo pozitivnih promjena na kulturnoj sceni BiH sa dolaskom “Trojke” a na kraju izgubismo i ono malo dobrog što je nekako funkcionisalo. Aferim junaci!!!

Podsjetimo, Tanović je bio jedan od osnivača Naše stranke, a prije četiri godina napustio je tu partiju.

-Danis Tanović, jedan od osnivača Naše stranke:

Jako puno vremena, vlastitog novca, smo svi uložili u tu ideju. Ja sam jako brzo shvatio tu neku svoju naivnost i rekao sam im: Ovo će biti maraton, neće biti trka na sto metara. Ali kad smo već ušli u to, onda sam odlučio da uložim i četiri godine sam stvarno radio. I dao sve da se ta stvar održi, pokrene. Nije jednostavno, naučio sam jako puno radeći sve to. Ali nakon četiri godine sam shvatio da nisam četiri godine snimio film. I da ako nastavim da se bavim politikom, da ću prestati da budem reditelj. I u tom trenutku sam odlučio da je dosta, da sam dao dovoljno, da ću uvijek biti tu za tu ideju, da je i danas podržavam, poručio je tada Tanović.

Povezani članci