Društvo

ZRAK IDE U MRAK: Stečajni upravnik zapošljava penzionere, za sindikat ga nije briga

Prije dva mjeseca činilo se da za sarajevsko preduzeće namjenske industrije Zrak koje je u stečaju dolaze bolji dani. Obećali su to premijer F BiH Nermin Nikšić i ministar industrije i energetike Vedran Lakić. Za sada bolje dane radnici Zraka mogli bi naći u Pretisu kojem nedostaje radne snage.

Stečajni upravnik Mesud Bogilović tjera po svome. Radnike zraka drži daleko od firme, a angažuje penzionere. 

- Nisu nas vratili u firmu, kazali su nam zvat ćemo kada bude posla. S ovakvom upravom to se neće desiti. Gledaju u nas kao buntovike. Prema informacijama koje imamo, trenutno su angažovana 34 radnika, od čega je 85 posto penzionera. Oni rade honorano, 10-15 dana, firma ih ne zanima. Stečajni upravnik Mesud Bogilović oformio je svoju upravu, i oni su također penzioneri. Bili su i u ranijim upravama kada su se gomilali dugovi - kaže Emir Kominlija, predsjednika Sindikata Zraka.

Za Bogilovića sindikat ne postoji. Hvali vladu a gura po svome.Ranije je Ljudski.ba napravio seriju tekstova o putu koji je ovoj firmi trasirala prethodna Vlada F BiH, a nova ga nastavila. Dugovanja Zraka jesu velika, ali je i velika vrijednost imovine pa je logično pitanje Ko je sve nanišanio Zrak i kakva je uloga Koldže!?

Pisali smo kako je Bogilović umanjivao vrijednost imovine Zraka što pogoduje onima koji su davno bacili oko na atraktivnu lokaciju ovog preduzeća. Drži se Zakona o stečaju, priča o pokretanju proizvodnje, a stvari se ne miču sa mrtve tačke,osim što će Bogilović sve masno naplatiti, dok radnicima daje minimalac.

- Trudimo se izboriti nastavak poslovanja i sprovesti reorganizaciju preduzeća. Zrak trenutno posluje sa 24 radnika koji imaju ugovor o radu. Pored toga, imamo 16 radnika na ugovoru o djelu, kad se ukaže potreba. Proizvodnja teče, borimo se, Vlada FBiH, premijer i resorni ministar daju nam konkretnu podršku, kaže u rijetkim izjavama za medije Bogilović.

Njegovu samovolju dijelom može obuzdati odbor povjerilaca koji su prijavili svoja potraživanja od Zraka, a među njima je i bivši Bogilovićev stranački kolega Nedžad Koldžo u vrijeme čijeg mandata je Zrak krenuo na put bez povratka.

Najveći broj pojedinačnih potraživanja odnosi se zahtjeve radnika koje se odnose na isplate plata, toplih obroka i naknada za prevoz. Tu se uglavnom radi o iznosima od po nekoliko hiljada, ili u nekim slučajevima nekoliko desetina hiljada maraka.

No, pojedinačno gledano, najveće je potraživanje Porezne uprave FBiH, Kantonalni porezni ured, koja traži čak 27,5 miliona KM.

Osim toga, tu su tužbe drugih preduzeća. Tako Igman iz Konjica traži oko 1,1 milion KM, a Pretis Vogošća oko 550 hiljada KM. Unis Ginex traži 81 hiljadu KM.

Uprava za indirektno oporezivanje traži oko milion KM, a Elektrodistribucija Sarajevo oko 400 hiljada. Razvojna banka FBiH potražuje oko 215 hiljada.

Čak i Vlada Federacije BiH traži oko 444 hiljada KM od Zraka i to po osnovu dodijeljenog granta.

Kada je riječ o radnicima, zanimljivo je da čak i bivši direktor firme Nedžad Koldžo potražuje svoja primanja, i to u iznosu od 37 hiljada KM.

Važno je podsjetiti kako je Zrak u stečaj gurnut iako nije bio okončan period konsolidacije što i nova vlada predlaže kao model za spas nekih drugih kompanija. Gledajuću listu največih povjerilaca teško se oteti dojmu da je za Zrak bilo spasa, ali potezi stečajnog upravnika ne daju nadu. Pričati o pokretanju proizvodnje a ne angažovati radnike za koje ne postoji zamjena objektivno liči na bacanje prašine u oči.

- Zbog toga se naručuju dijelovi, a to je preskupo, tvrde iz sindikata.

Bogilović odgovara optužbama da su u vrijeme radničkog neposluha stvoreni dugovi za vodu od 18.000 KM, te približno toliko za električnu energiju.

 

 

Povezani članci