Društvo

STAR LINK U BIH: Sigurniji internet, ali skuplji i sporiji

Prema podacima korisnika iz evropskih zemalja oprema koja vam je potrebna da biste pristupili satelitskom internetu putem Starlinka košta između 225 i 300 eura. Mjesečna pretplata, pak, može ići od 40 eura za manje pakete interneta ili neograničena za 70 eura ili više.

tarlink kao provajder satelitskog interneta trebao bi se pojaviti na bh. tržištu. Riječ je o mreži koja je u vlasništu Space X-a, kompanije multimijardera Elona Muska. Osnovna djelatnost Starlinka je omogućavanje pristupa internetu preko satelita i na svakom dijelu određene teritorije, u ovom slučaju Bosne i Hercegovine.

- To je veoma važan korak, jer se pojavljuje ozbiljna konkurencija ustoličenim operaterima, koji imaju dominantnu ulogu na našem tržištu (BH Telecom, Eronet, Telemach i Mtel, op. a.). Ta konkurencija nije obična jer ne zavisi od infrastrukture u rukama operatera. Starlink će sigurno biti u dobroj poziciji da preuzme nezadovoljane korisnike Telemacha. U svakom slučaju, dobar je potez ministra Edina Forte što će dovesti jednu takvu firmu u BiH - kaže IT ekspert Haris Hadžialić za Faktor.

Podsjećamo, ministar komunikacija i prometa Edin Forto u Vašingtonu se sastao s Rebeccom Hunter, direktoricom Starlinka za ulazak na nova tržišta, i Prakulom Kapoorom, menadžerom ove kompanije, te je istaknut obostrani interes za što skorije pružanje Starlink usluga u BiH.

Hadžialić kaže da je u BiH, u posljednje vrijeme, investirano izuzetno mnogo u infrastrukturu i kaže da ne vidi problem s infrastrukturom, nego sa servisima, koji bi mogli biti bolje iskorišteni, pa navodi primjer BH Telecoma koji bi preuzimanjem Telemacha mogao biti vodeći operater u BiH, ali izaći i na međunarodno tržište.

- Jedan veoma važan benefit Starlinka je to što BiH nema backup za vrijeme krize, u slučaju zemljotresa ili poplava, a tada su bazne stanice ugašene i mi nemamo komunikaciju. Za takve stvari važno je imati operatera kao što je Starlink, koji nije jedini, to moramo znati. Također, kada imate operatere koji daju usluge u finansijama, njima nijedan od lokalnih operatera ne garantira 100-postotnu sigurnost u prijenosu signala. Za takve stvari Starlink je izuzetan backup - navodi Hadžialić.

Pojašnjava da je Starlink posebno koristan u velikim zemljama, poput Ukrajine ili afričkim zemljama, koje su ogromne i koje se ne mogu pokriti zemaljskim stanicama za 4G i 5G mrežu, dok jedan satelit pokrije prostor od nekoliko desetaka baznih stanica.

IT stručnjak Hadžib Salkić kaže da Starlink pruža dobru soluciju za internet na mjestima koja su teško dostupna i ruralnim područjima, pa je ovo šansa da se popravi kompletna digitalna povezanost u BiH.

- Naprimjer, radijske i televizijske ekipe će biti mobilnije i bolje povezane, imat će veći protok informacija. Određene aplikacije i uređaji bit će dostupni na svakom mjestu u realnom vremenu. To je veoma dobra stvar za BiH - kaže Salkić.

Očekujem da će cijene u BiH biti niže nego u zemljama Zapadne Evrope, ističe Salkić, ali i da će zavisiti od paketa, odnosno postojat će razlika komercijalnih i paketa za građane.

Prema podacima korisnika iz evropskih zemalja oprema koja vam je potrebna da biste pristupili satelitskom internetu putem Starlinka košta između 225 i 300 eura. Mjesečna pretplata, pak, može ići od 40 eura za manje pakete interneta ili neograničena za 70 eura ili više.

Hadžialić kaže da je teško govoriti o biznis modelu Starlinka u BiH, ali će se morati voditi računa da cijena bude prihvatljiva za građene BiH.

- Cijena Starlinka neće biti mala. Paket opreme u koji treba investirati nije nimalo jeftin. Oni će morati napraviti neki biznis model za BiH i vidjet ćemo kakav će biti. Tek kada vidimo taj model moći ćemo govoriti kome će biti najpovoljniji. Ne vidim neku masu korisnika u BiH koji bi se mogli posvetiti korištenju Starlinka, koji ima svoje prednosti. Sigurno će ga koristiti oni koji imaju vikendice ili žive na nepristupačnim mjestima - pojašnjava Hadžialić.

Cyber kriminal

Hadžib Salkić bavi se forenzikom u domeni cyber kriminala, a kaže da će se prilikom vještačenja u realnom vremenu moći dobiti podaci iz bilo koje tačke o pristupu serverima za analize podataka.

- Ukratko imat ćemo servisne informacije u realnom vremenu iz bilo koje tačke. Ovdje neme preopterećenja stanica i ovisnosti o zemaljskim vezama, dakle problemi s hardwerom su isključeni. Mi u mnogim područjima nemamo internet-signal i ona su na neki način isključena. To se sada mijenja i postoji mogućnost kupovine imovine, pravljenja fabrika, odnosno veća prednost za bilo kakav posao - zaključuje Salkić.

Dodajmo da je internet koji pruža Starlink znatno sporiji od 5G mreže. Upload kod 5G-a varira između 50 megabita po sekundi (Mbps) do jednog gigabita po sekundi (Gbps), a Starlink nudi između 50 Mbps i 250 Mbps.