Društvo

SKANDAL TRESE RS: Dodikov kum uhvaćen na djelu

Na poslovno-stambenom kompleksu “Grand Trade” u vlasništvu Mileta Radišića u “Picinom parku” u centru Banjaluke nezakonito je izgrađeno i nadograđeno više od 15.000 (bruto) metara kvadratnih, tržišne vrijednosti oko 40 miliona maraka, nego što je propisano regulacionim planom grada.

Ovo su za portal CAPITAL potvrdila dva nezavisna stručnjaka u oblasti građevinarstva koji su u odvojenim analizama uporedili aktuelni regulacioni plan Banjaluke sa stanjem na terenu i satelitskim snimcima na Google mapama, sve ono što redovno koriste u svojim mjerenjima, te premjerili pojedinačno svaki izgrađeni objekat.

Dobijeni rezultat pokazuje da kum Milorada Dodika na regulacioni plan više gleda kao preporuku nego kao zakonski definisanu obavezu.

Radišić je u okviru kompleksa izgradio dvije zgrade više nego što je ucrtano u plan, a stručnjaci su nam nedvosmisleno potvrdili da su sve zgrade (izuzev zgrade koju je kupio M:tel) šire u prizemlju za četiri metra, te da svaka od njih ima nekoliko spratova više.

Prema njihovom obračunu, izgrađeno je najmanje 15.783 bruto kvadratnih metara više nego što je ucrtano u regulacioni plan, odnosno najmanje 9.500 neto kvadrata. Pomnoženo sa minimalnom cijenom kvadrata na toj lokaciji od 4.000 KM dođe se do tržišne vrijednosti od blizu 38 miliona maraka.

Da pojasnimo, bruto površina zgrade je ukupna površina svih etaža zgrade, tačnije, površina oivičena spoljašnjim zidovima zgrade. Za 10 do 20 odsto se umanjuje ova površina da bi se dobila neto korisna površina bez zidova, a kako se ne prodaju stepeništa, liftovi, ulazi i hodnici, stručnjaci u građevinarstvu obračunavaju neto prodajnu površinu, odnosno kvadrate koji bi zapravo bili predmet prodaje. Koliko će umanjenje biti zavisi da li se prodaje cijela zgrada, neki njen dio i tako dalje.

S obzirom na to da se u slučaju “Grand Trade” radi o velikom kompleksu u kojem nismo mogli vidjeti unutrašnjost i odrediti tačan iznos za neto prodajne kvadrate, prilikom obračuna smo koristili razliku od čak 40 odsto u odnosu na bruto, pa je mogućnost greške svedena na minimum.

Prije svega, kompletan spoljni dio kompleksa, koji se proteže od kružnog toka sa djelimičnim trotoarom do stare zgrade Vlade RS, dug 226,5 metara, proširen je za četiri metra u odnosu na regulacioni plan.

To znači da je u prizemlju dodato 906 kvadratnih metara prostora mimo regulacionog plana. Pošto se sva zgrada iznad prizemlja može širiti, računali smo ovo samo u prizemlju i nema osnova da se to radi za svaku etažu. Ipak, napominjemo da su sve ove zgrade manje-više ravne i da nemaju značajnije izbočine i širenje“, objašnjava on.

Dakle, na najdužem dijelu kompleksa od ulice Prvog krajiškog korpusa nasuprot nekadašnje zgrade Vlade Republike Srpske, na mjestu predviđenom za zelenu površinu sa dvije fontane između dvije lamele, nikla je zgrada visoka 11 spratova.

Površina ove zgrade u prizemlju prema obračunu iznosi 418 kvadratnih metara, koliko je trebalo da bude utrošeno na zelene i plave vodene površine.

Prema regulacionom planu širina ove zgrade bi trebalo da bude 14 metara, ali je “na terenu” ova, kao i svaka druga šira za četiri metra, odnosno 18 metara.

Nikad dosta spratova

Ova lamela ima u prizemlju sakrivenu još jednu etažu tako da se stvara privid visokog prizemlja sa galerijom, a iznad njih izgrađeno je još devet spratova, jedna povučena etaža i skrivena etaža na krovu.

Uz ovu zgradu, koja ne postoji u regulacionom planu, izgrađena je i zakrivljena zgrada iz dva dijela tik uz groteskno veliki kružni tok iz kojeg se ulazi direktno u podzemnu garažu. Potpuno je nejasno kako je gradska vlast dozvolila da privatna zgrada ima svoj izlaz na kružni tok, a istovremeno „zaboravila“ da postavi trotoare oko tog istog kružnog toka, prisiljavajući pješake da hodaju po ulici. Ova Radišićeva zgrada, koja ima priključenje na kružni tok, takođe u najvećem dijelu nije ucrtana u regulacioni plan, a nalazi se sa druge strane kompleksa, pored kuće Milana Vulića, koji je sa “Grandom” u sporovima oko zemljišta gotovo deceniju, koje su obilježili i brojni protesti, fizičko nasilništvo i hapšenje.

Ova zgrada ima dva spojena dijela iznad ulaza u garažu. Jedan dio (sa lijeve strane od ulice) koji se nalazi u regulacionom planu daleko je viši nego što bi to trebao biti, dok je drugi dio na mjestu gdje bi trebalo da bude još jedna zelena površina.

Prema regulacionom planu, prvi dio trebalo bi da iznad prizemlja ima pet spratova i mansardu. Umjesto toga, ona ima minimalno četiri etaže više. Drugi dio je izgrađen u potpunosti mimo plana i ima osam spratova. Površina ovih zgrada je u prizemlju 316 kvadratnih metara.

Kada se saberu svi bruto kvadrati na dvije zgrade izgrađene mimo regulacionog plana, odnosno lamela sa 11 etaža sa jedne strane kompleksa, te četiri dodate etaže prve zgrade uz kružni tok sa osam spratova kod kuće Vulića, izračunali smo da je Radišić na ovaj način svoj kompleks uvećao za nevjerovatnih 7.390 kvadrata.

Kao da sve ovo nije bilo dovoljno, na svakoj izgrađenoj zgradi dodata su još minimalno dva sprata, te povučene i sakrivene etaže.

Na dijelu od ulice Krajiškog korpusa, od prve lamele preko puta kafe „Everest“ u smjeru prema raskrsnici i Paskolinoj ciglani, situacija je takva da postoje dvije etaže u prizemlju od čega jedna sakrivena, dok je na njima devet spratova. Iznad toga sagrađena je jedna povučena etaža, a na njoj i sakrivena povučena etaža koju je prilično teško vidjeti sa ulice i okolnih zgrada. Regulacioni plan je tu ucrtao prizemlje, osam etaža i mansardu. Razlika u onom što je u regulacionom planu i na terenu danas je 1.091 bruto kvadrat.

Na ucrtanoj zgradi prema staroj zgradi Vlade RS, koja je izgrađena uz zgradu na zelenoj površini, situacija u spratnosti je slična, a razlika u kvadratima još veća jer je zgrada duža. Ovdje je izgrađeno čak 1.709 metara kvadratnih više na dodatim etažama.

Na zgradi preko puta DM-a, regulacioni plan je predvidio prizemlje i šest spratova sa mansardom, ali je izgrađeno osam etaža i povučena etaža čime je dodao ukupno 1.563 kvadrata.

Konačni obračun

Da sumiramo, Radišić je na dograđenim i neuplanjenim zgradama dodao 7.390 kvadrata na svoj džinovski kompleks, a dodajući spratove dopunio ih je sa još 7.491 kvadratni metar. Povećavajući širinu svih spoljašnjih zgrada za četiri metra, dobio je dodatnih 906 kvadrata u prizemlju. Sve ovo ukupno je 15.783 kvadratna metara bruto površine koju smo umanjili za nerealnih 40 odsto i dobili 9.469 neto prodajnih kvadratnih metara čija je vrijednost 37.879.000 maraka, ali je vjerovatno i mnogo veća.

“Grand Trade”: Sve je po zakonu

Pitanja o gradnji ovog kompleksa i potrebnim  dozvolama uputili smo i u „Grand trade“ u kojem tvrde da je sve po zakonu.

„Svi objekti izgrađeni na predmetnoj lokaciji u Banjaluci, kao i oni koji se grade u skladu su sa urbanističko-tehničkim uslovima, lokacijskim uslovima, kao i građevinskim dozvolama, a koje su ujedno potvrđene i od strane Vrhovnog suda RS u upravnim sporovima koji su se neosnovano vodili protiv istih, te su samim tim predmetne građevinske dozvole postale i pravosnažne, rekli su nam u “Grand Trade”.

Tvrde da su svi objekti koji su do sada završeni prošli i tehnički prijem, te da su za ove objekte izdate i upotrebne dozvole. Kažu da su sve građevinske i upotrebne dozvole izdate od strane nadležnog organa uprave odnosno od strane Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.

Svima je, osim zlonamjernim pojedincima jasno da “Grand Trade” svoju djelatnost obavlja na zakonit, odgovoran i transparentan način, uredno izmirujući sve svoje obaveze, kako prema lokalnoj zajednici, tako i prema državnim organima. Nijedan kvadratni metar predmetnih građevinskih objekata nije izgrađen mimo zakonske regulative“, tvrde u “Grand Trade”.

Na naš ponovljeni upit da svoje tvrdnje potkrijepe dokazima, iz ove kompanije su odgovorili da su za sve objekte obezbijedili građevinske dozvole, da ih ima 15, te da su za sve njih do sada dobili i upotrebne dozvole, izuzev onih koje su u izgradnji.

Nabrojali su nam za koje objekte imaju dozvole te nas uputili na ministarstvo da ih tražimo od njih. Istakli su i da su svi objekti koji su izgrađeni uplanjeni u Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko pravne poslove, a po osnovu pribavljenih pravosnažnih upotrebnih dozvola.

Povezani članci