Društvo

POBUNA SE ISPLATI: Prosvjedi urodili plodom, građani ne daju najveće blago

Protesti, zahtjevi aktivista, a sa druge strane tišina. Priča koja se ponavlja. Ovaj put i u vezi sa gradnjom hidrocentrale u blizini izvorišta rijeke Une. Gradnja je pauzirana do ponedjeljka, kada se očekuju nalazi inspekcije. Ali - odustajanja nema. U najavi je ozbiljan problem za ekosistem i zdravlje stanovništva. Jednako brine i manjak reakcije iz naše države.

Aktivisti upozoravaju - protesti su jedino što im je preostalo.

„Naša budućnost nisu hidrocentrale. Mi želimo da sačuvamo ovu ljepotu, ovu biološku raznolikost, floru i faunu i da to bude nešto što ostavljamo svojoj djeci“, kazala je Božica Keča.

Hoće li naredne generacije, uprkos bogatim vodnim resursima koje posjeduje BiH, imati osnovne uslove za život, zavisi i od agilnosti vlasti da ovaj problem bude riješen. Ekolozi upozoravaju da vremena za čekanje nema, ali i da je ovakav potez države koja je članica EU-a neprimjeren.

„Ja znam da je to bilo samo kamenje, ali moglo se nekako napraviti da se ona sačuva u izvornom obluiku i da se napravi nešto minimalno, a ne ovako invazivno, da se mora kopati korito, stavljati nasipe i nagrđivati sve to“, kaže Tanja Ristović, predsjednica Udruženja Una.

Uz borce za Unu je i Ulrich Eichelmamm, direktor Međunarodne organizacije Riverwatch: „Kad sam prvi put čuo šta se dešava, prva misao mi je bila da nikad ne bih ni pomislio da se neko usuđuje da pipne Unu. Iako je ovo zaštićeno područje, neko je sve to ignorisao i počeo radove. U tom trenutku sam prekinuo svoj odmor i pridružio se otporu lokalaca“.

Zaustaviti gradnju i devastaciju na području zaštićene zone jedinstvenog Nacionalnog parka Una na području ovog dijela Evrope obaveza je svih, a ne samo Krajišnika, jer bi trenutno lokalni problem mogao postati globalni.

„Ako se ovo nastavi raditi dalje, imat ćemo svi posljedice. Mi smo neki dan proslavili 50. unsku regatu i uživali smo svi u tome. Ono što se konsekventno dešava nama, to će se desiti u Bihaću za neko vrijeme, odnosno u cijelom dijelu BiH kroz koji Una teče“, upozorava Alen Zulić, v.d. direktora Nacionalnog parka Una.

Nakon ekološke prijetnje zbog odlaganja nuklearnog otpada na području Trgovske gore, bh. stanovništvo u blizini hrvatske granice sada ima još jednu. Stanovnici u blizini Une ne odustaju od protesta, a sa hrvatske strane nema naznaka da će privatna kompanija sa sumnjivim dozvolama obustaviti gradnju mini hidrocentale.

Povezani članci