Srbija i bh. entitet Republika Srpska u petak su obilježile egzodus Srba iz Hrvatske 1995. godine u bosanskom gradu ozloglašenom po srpskim ratnim zločinima tokom rata u Bosni, što je izazvalo negodovanje preživjelih i aktivista za ljudska prava, piše Reuters.
Memorijal je održan u gradu Prijedoru na sjeveru, gdje su na početku rata u Bosni 1992. godine otvoreni prvi srpski logori za nesrpsko stanovništvo, a više od 3.000 Hrvata katolika i Bošnjaka muslimana ubijeno je i pokopano u masovne grobnice.
- Ovo je ružna politička poruka. Ovo je pokušaj da se pronađe ravnoteža u zločinu - rekla je Gordana Katana, novinarka i aktivistica iz Banje Luke.
Srbija i Hrvatska svakog avgusta od 1995. godine odvojeno obilježavaju godišnjicu vojne operacije "Oluja", koju Hrvatska vidi kao svoju odlučujuću pobjedu u ratu za nezavisnost od 1991. do 1995. godine, a koju Srbija obilježava kao etničko čišćenje oko 200.000 Srba iz Hrvatske.
Bivša socijalistička jugoslovenska federacija počela je da se raspada 1991. godine proglašenjem nezavisnosti Slovenije i Hrvatske, nakon čega su uslijedili ratovi, prvo u Hrvatskoj, a zatim u Bosni koje su vodili srpski nacionalisti koje je podržavao Beograd i koji su željeli stvoriti svoje etnički čiste srpske države u dvije zemlje.
U avgustu 1995. godine, hrvatska vojska je u četverodnevnoj operaciji, kada je oko 200.000 etničkih Srba pobjeglo u Bosnu i Srbiju pred napredovanjem hrvatskih snaga, vratila gotovo svu teritoriju koju su zauzeli pobunjeni Srbi.
Mnogi preživjeli Bošnjaci osjećaju se povrijeđeno što se žrtvama iz druge države obilježava pomen u gradu u kojem su bošnjačke žrtve ignorisane.
Lokalne srpske vlasti godinama odbijaju molbe za podizanje spomenika za 102 djeteta ubijene u Prijedoru.
- Nije u redu obilježavati komemoraciju žrtvama Oluje u Prijedoru, to je politizacija zločina - rekao je Satko Mujagić, koji je sa 20 godina bio zatočen u dva srpska logora u blizini Prijedora.
Nacionalistički predsjednik Republike srpske Milorad Dodik, koji je predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću ponudio organizaciju memorijala u Prijedoru, odbacio je kritike.
- Monstruozno je osporiti naše pravo da obilježavamo događaje u čast naših žrtava - rekao je Dodik, stoji u Reutersovom tekstu.