BH Telecom
Društvo

NAGRADA BRUTALNOM UBICI: Sudije pale na ispitu, život u BiH ne vrijedi mnogo

Jučerašnja odluka Vrhovnog suda FBiH kojom je kazna smanjena sa 35 na 20 godina zatvora u odnosu na prvobitnu presudu, izazvala je ogorčenje javnosti i porodice Kadić, koja se osjeća kao da je sistem još jednom izdao Almu i sve žrtve nasilja.

Sutra, u 12 sati, ispred Vrhovnog suda Federacije BiH održaće se protesti povodom pravosnažne presude Eldinu Hodžiću, čovjeku koji je brutalno ubio svoju suprugu Almu Kadić nakon godina nasilja. Jučerašnja odluka Vrhovnog suda FBiH kojom je kazna smanjena sa 35 na 20 godina zatvora u odnosu na prvobitnu presudu, izazvala je ogorčenje javnosti i porodice Kadić, koja se osjeća kao da je sistem još jednom izdao Almu i sve žrtve nasilja.

Prema saopštenju Vrhovnog suda, prvostepeni sud je izrekao kaznu zatvora od 35 godina, što je nezakonito, jer zakon predviđa kazne do 20 godina zatvora ili dugotrajni zatvor u trajanju od 21 do 45 godina.

Vrhovni sud je dao obrazloženje.

Kantonalni sud u Sarajevu (dalje: prvostepeni sud) je donošenjem presude od 7. aprila 2023. godine, optuženom izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, dakle kaznu zatvora koja ne postoji i koja kao takva nije propisana krivičnim zakonom. Protiv ove presude kantonalno tužilaštvo nije izjavilo žalbu, već samo branitelj optuženog i to između ostalog, zbog nepravilne primjene odredbe 43. krivičnog zakona, konkretno ukazujući da je prvostepeni sud optuženom izrekao kaznu zatvora koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona. Dakle, žalba je bila izjavljena samo u korist optuženog”, rečeno je u saopštenju. “U ponovnom suđenju prvostepeni sud je donio presudu 23. oktobra 2023. godine, kojom je optuženom ponovo izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, dakle ponovo optuženom izrekao kaznu zatvora koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona. Ova presuda je osporavana žalbom tužiteljstva i žalbom branitelja optuženog, između ostalog i zbog nepravilne primjene odredbe člana 43. krivičnog zakona. Međutim, članom 322. Zakona o krivičnom postupku FBiH je izričito propisano da ako je podnesena žalba samo u korist optuženog, presuda se ne smije izmijeniti na njegovu štetu – zabrana reformatio in peius ili ‘zabrana preinačenja na gore’, između ostalog navodi se u obrazloženju.

Sutra će građani izaći na proteste da pošalju jasnu poruku: pravosudni sistem mora postati glasniji i odlučniji u zaštiti najranjivijih. Presude poput jučerašnje šalju opasnu poruku – da čak i najbrutalniji zločini mogu proći nedovoljno sankcionisani. Glas za Almu i sve žrtve nasilja mora se čuti glasno i jasno, jer je to najefikasniji način da se smanji broj femicida u našoj zemlji, poruke su porodice i onih koji će sutra podići svoj glas.

“Kako je puklo, ona je pošla da pada. Kosa se pustila iz one pundže, to isto talas mora, ovako pada ona, pada. Odbila je jednu dasku klupe glavom kad je padala”, kazala je za RSE majka ubijene Alme sa suzama u očima.

Sevda je istakla kako su posljednje riječi Alme bile ime njene kćerke: “Samo je rekla Asja. To je to. Ništa više nije izustila.”

Asja je imala četiri godine kada je vidjela kako joj je otac ubija majku. U dvorištu kuće u Boljakovom potoku Eldin Hodžić je napao Sevdu prilikom primopredaje djeteta, nasilno ušao u kuću i izveo Almu. Ubistvo je bilo završni čin proganjanja, prijetnji i fizičkog maltretiranja koje je Alma proživljavala 25 mjeseci. U vrijeme ubistva Eldina je zbog nasilnog ponašanja bilo zabranjen prilazak Almi. Postupak za razvod braka bio je u toku, a Almina porodična kuća mjesto kontakta.