Vlasti u FBiH nedavno su omogućile poslodavcima da isplate novčanu potporu radnicima bez oporezivanja u najvišem iznosu do 2520 KM ili dvije prosječne plaće.
Minimalna plaća u Republici Srpskoj od početka 2024. godine iznosit će 900 KM, odluka je koju je Vlada ovog entiteta donijela u četvrtak.
Iznos minimalne plaće u RS-u tako je sada za 304 KM viši od iznosa minimalne plaće koju primaju zaposlenici u Federaciji BiH, gdje ona iznosi 596 KM i gdje Vlada pokušava mjerama jednokratnih isplata pomoći radnicima suočenima s rastom cijena i inflacije.
Sindikati i poslodavci
Premijer RS-a Radovan Višković izjavio je kako će vjerojatno odlukom Vlade o iznosu najniže plaće biti pogođen određen broj radnika i gospodarstvenika, kojima je najavio dodatnu pomoć. Ranije je predsjednik RS-a Milorad Dodik najavljivao kako će minimalna plaća iznositi 1050 KM, što se ipak nije ostvarilo. U FBiH mjesecima je najavljivano kako će minimalna plaća od početka 2024. godine iznositi 1000 KM. Na kraju obećanja se nisu ostvarila. Vlasti u FBiH nedavno su omogućile poslodavcima da isplate novčanu potporu radnicima bez oporezivanja u najvišem iznosu do 2520 KM ili dvije prosječne plaće. U konačnici, koliko će radnici imati koristi od ove odluke, ostaje za vidjeti s obzirom na to da odluka nije obvezujuća i poslodavcima ostaje na volju hoće li radnicima isplatiti cijeli ili dio iznosa ili pak ništa od toga. Sindikalci u RS-u djelomično su zadovoljni odlukom Vlade RS-a da minimalac od 1. siječnja 2024. godine bude 900 KM.
- Vlada RS-a nije uvažila naš zahtjev, ali nastavljamo pregovore - glasila je prva poruka Ranke Mišić, predsjednice Saveza sindikata RS-a. Ipak, naglasila je da je “RS u ovom trenutku, s ovom odlukom, u boljoj poziciji u odnosu na okružje”. - Dobar korak. Nismo nezadovoljni, ali nismo ni apsolutno zadovoljni, ne odustajemo od svog zahtjeva - istaknula je Mišić. Najniža plaća predstavlja osnovnu plaću, i to samo za nekvalificirane radnike koji rade najjednostavnije poslove i nemaju radno iskustvo. Sva uvećanja plaća, poput naknade za minuli rad ili za rad noću i prekovremeni rad, dodaju se na tu osnovnu plaću - poručio je glavni tajnik Saveza sindikata RS-a Goran Stanković. Podsjetio je da svi radnici u RS-u, osim onih kojima je po osnovi Zakona o plaćama ta naknada uračunata u plaću, imaju pravo na naknadu za topli obrok. - Ta naknada će od početka iduće godine iznositi od 10 do 11 KM po radnom danu, što znači da će radnici imati naknadu od 200 do 220 KM mjesečno, koja se također dodaje na plaću - objasnio je Stanković. Mišić priznaje da su topli obrok i regres, po Zakonu o plaćama, uračunati u plaće zaposlenih u javnom sektoru i da je to ozbiljan problem kojim će se sindikati iz ove oblasti pozabaviti već prvih mjeseci 2024.
Stanje u FBiH
- Građani Federacije koji su do sada primali minimalnu plaću u iznosu od 596 KM, od 1. siječnja 2024. trebali bi primati 1000 KM - rekao je za N1 predsjednik Saveza samostalnih sindikata FBiH pozivajući se na obećanje koje im je dao dopremijer Vojin Mijatović. - Imamo jasnu izjavu dopremijera Mijatovića da će to biti 1. siječnja 2024. To je jedina službena izjava koja je došla od Vlade FBiH. Nemamo razloga ne vjerovati da tako neće biti. Imali smo brojne sastanke i to govori da je valjda ozbiljno pristupila rješavanju problema. Ima tu poteškoća u vezi seta fiskalnih zakona po pitanju online fiskalizacije i zato se čeka. Poslodavci koji “kukaju” da je to nemoguće, a nije točno, bit će poprilično rasterećeni davanja, oko 13% će im biti umanjeno i kada bi se poslodavci odrekli tih 13% svoje dobiti, mislim kako ne bi bilo nikakvih problema oko plaće od 1000 KM - rekao je Šatorović.
Naglasio je kako se Zakonom o minimalnoj plaći podrazumijeva samo plaća bez naknada kao što su topli obrok i naknada za prijevoz. - To je povećanje od 404 KM, pokušava se dezavuirati javnost da se kaže da nije toliko, ali jest - naveo je. Kazao je kako značajan broj radnika radi u realnom sektoru, gdje je prosječna plaća oko 890 KM. - Uvjerljivo imamo najnižu plaću u Europi, to je rezultat prethodne vlasti, gdje se za osam godina uspjela povećati plaća za oko 160 KM i zbog toga imamo ovakvu situaciju. Zbog toga je čitava halabuka koja dolazi od pojedinih poslodavaca oko povećanja minimalne plaće na 1000 KM, što bi djelomično popravilo položaj građana FBiH. Ovakvo stanje je neodrživo i ne treba nas čuditi zašto imamo 500.000 ljudi koji su otišli iz BiH - kazao je.