NATO na nebu iznad Njemačke planira najveću zračnu vježbu u svojoj povijesti. S druge strane britanski lovci presreću ruske avione.
Ministarstvo obrane Velike Britanije priopćilo je da su britanski borbeni avioni u protekla 24 sata u dva navrata polijetali kako bi presreli ruske avione koji su se približavali zračnom prostoru NATO-a, javlja Anadolija. U priopćenju se navodi da su avioni Typhooni britanskih Kraljevskih zračnih snaga bazirani u zračnoj bazi Amari u Estoniji i avioni Gripeni švedskih zračnih snaga bili angažirani na presretanju ruskog izviđačkog aviona Il-20 i borbenog aviona Su-27 koji su letjeli blizu zračnog prostora NATO-a i Švedske.
Također se navodi da su i jutros britanski avioni ponovno poletjeli da presretnu dva transportna aviona koji su letjeli južno od kopnene Rusije prema regiji Kalinjingrada. "Ruski avioni se nisu ponašali u skladu s međunarodnim normama jer nisu uspjeli komunicirati s relevantnim regijama, ali su ostali u međunarodnom zračnom prostoru i letjeli na profesionalan način", navodi se u priopćenju.
Gužva na nebu iznad Evrope narednih dana će biti još veća, jer počinju NATO vježbe.
Tri zone letenja privremeno će biti zatvorene za civilni promet. Kašnjenja letova su neizbježna. Vježbe su i poruka u smjeru istoka. To je nesumnjivo najveći izazov za njemačko ratno zrakoplovstvo u posljednjih nekoliko desetljeća: nakon četiri godine priprema, sljedećeg tjedna započinje NATO-ov zračni manevar Air Defender 23, piše Deutsche Welle. Riječ je o najvećoj vježbi takve vrste u postojanju ovog vojnog saveza.
Od 12. do 23. juna Njemačka će biti logističko središte. U određenim trenucima će 250 zrakoplova biti stacionirano na šest vojnih aerodroma u zemlji. U vježbu je uključeno ukupno 25 zemalja. Samo SAD šalje 100 letjelica preko Atlantika. U zraku će se krizna situacija simulirati u tri zone leta: iznad sjeverne Njemačke i Sjevernog mora, na istoku i u manjem pojasu u južnoj Njemačkoj.
Te zone će naizmjenično biti zatvorene za civilni zračni promet na nekoliko sati dnevno. Održati redovit red letenja u civilnom prometu tijekom vježbe jedan je od najvećih izazova. Jer nebo iznad Europe s Njemačkom u središtu jedan je od najprometnijih zračnih prostora na svijetu. Stručnjaci za zrakoplovstvo stoga sa zanimanjem prate može li paralelno s Air Defenderom 23 civilni zračni promet nastaviti funkcionirati bez većih prekida.
Tijekom deset dana manevara, njemačke zračne luke također će produljiti svoje radno vrijeme i noću. "Zato se nadam, da, ako sve ove mjere stupe na snagu, neće biti otkazivanja letova", kaže po činu najviši pilot njemačkog ratnog zrakoplovstva Ingo Gerhartz. No inspektor zračnih snaga ne želi unaprijed isključiti kašnjenja u dolascima i odlascima.