Društvo

BOSANSKI APSURDI: Jeftinije gorivo nije dovelo do nižih cijena u trgovinama

Cijene goriva na pumpama u BiH od kraja februara pa do sada u padu su za 30 feninga po litru, kazali su stručnjaci iz ove oblasti.

Naime, kako ističu, i pored blagog rasta cijene barela nafte na svjetskim berzama, to neće uticati na maloprodajne cijene u BiH.

Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Srpske, kazao je da je, što se tiče svjetske berze, došlo do rasta cijena, ali kako je istakao, to neće uticati na cijene na pumpama u Srpskoj.

“Cijene dizela krajem februara iznosile su od 2,59 KM, a sada je to 2,29 KM po litru, tako da je u tom periodu došlo do pada za 30 feninga po litru”, kazao je Savić.

Dodao je da vrlo teško prognozirati šta će se u narednom periodu dešavati i na svjetskom, ali i na domaćem tržištu.

Da su cijene goriva na pumpama niže, kaže i Almir Bečarević, stručnjak za energetiku iz Sarajeva.

“Bez obzira na blagi rast cijena nafte na svjetskom tržištu, cijenu su stabilne na pumpama u BiH. Kod nas su cijene u periodu februar-april u padu za 30 feninga po litru, dok je na svjetskim berzama u tom periodu došlo do pada barela nafte sa 75 dolara na 62 dolara”, kazao je Bečarević.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor, kazala je da su cijene goriva znatno niže nego u prethodnom periodu.

“Ali svi trgovci najavljuju poskupljenja osnovnih životnih namirnica, nekako ne razumijemo zbog čega dolazi do podizanja cijena ili dok god ne budemo imali ograničene marže, može dolaziti do poskupljenja kako ko hoće”, kazala je Marićeva.

Ističe da je za potrošače veoma dobro što su niže cijene goriva, ali to ne prati pojeftinjenje ostalih namirnica.

“Od kada je pojeftinilo gorivo, nijedna cijena bilo kojeg proizvoda nije smanjena”, kazala je Marićeva i dodala da  bi po nekoj logici  trebalo, kad dođe do pada cijene goriva, da dođe i do nižih cijena osnovnih životnih namirnica.