BH Telecom
Društvo

BAHATI INVESTITORI: Krče put, drobe kamen, dozvole nema

Na gradilištu solarne elektrane u Miljkovićima pojavili su se novi problemi za tvrtku Enersol iz Mostara, u fiktivnom vlasništvu pročelnika studija novinarstva na mostarskom sveučilištu Franje Takača, a u stvarnom vlasništvu osoba iz Rusije povezanih s tvrtkom pod zapadnim sankcijama. 

Naime, Komunalna inspekcija Grada Mostara donijela je rješenje kojim se tvrtki Enersol d.o.o. nalaže uklanjanje nelegalno izgrađenog prilaznog puta na javnoj površini u Miljkovićima.

Put, koji vodi do gradilišta, izgrađen je bez potrebnih dozvola, a slučaj je pokrenut nakon prijave mještana zbog nepropisnog odlaganja jalovine i zemlje.

Uvidom u katastarske podatke, inspekcija je utvrdila da se put nalazi na zemljištu koje se vodi kao Općenarodna imovina, a u posjedu je JP Šume Herceg-Bosne, što znači da je riječ o javnom dobru, tj. državnom zemljištu nad kojim postoji i zabrana raspolaganja.

Investitoru je ranije odbijen zahtjev jer u dokumentaciji nije jasno definiran pristup gradilištu s magistrale M 17.4. no nakon tajanstvenih intervencija i čudnih institucionalnih odluka donesenih preko noći, pristup mu je nanovo omogućen.

Inspekcija je utvrdila da je predmetni prilazni put nelegalno povezan s magistralom M 17.4, iako urbanistička dokumentacija predviđa drugačiji pristup.

Treba pojasniti kako je u projektnoj dokumentaciji ucrtan potpuno drugačiji pristupni put, kojim investitor nije bio zadovoljan jer mu je bio udaljeniji i teži za ostvarivanje pristupa, pa je samoinicijativno probio onaj koji mu omogućava najlakši pristup s magistralne ceste. Da bi ova priča mogla proći, morao je intervenirati i sam Grad Mostar.

U dopisu koji su mještani dobili od Odjela za Urbanizam i građenje Grada Mostara, stoji da je investitor nakon početka gradnje utvrdio da je jedan od predloženih puteva u lošem stanju (dijelom neprohodan) te je zatražio novi priključak s makadmskog puta na magistralnu cestu Mostar - Čitluk, iako bi izgradnja novog puta zahtijevala novu građevinsku dozvolu i usklađenost s prostorno-planskom dokumentacijom, što ovdje nije bio slučaj.

Ako put nije bio dio urbanističke dozvole, njegova izgradnja je bespravna.  Korištenje državne imovine za izgradnju puta bez suglasnosti nadležnih institucija predstavlja kršenje zakona, a  ovaj put nije evidentiran u prostornom planu niti u katastru, što znači da nije dio odobrenog projekta, navodi hercegovina.info.

Iako se sama komunalna inspekcija najprije proglasila nenadležnom, mještani su se pozvali na dopis koji su poslali istoj inspekciji u kolovozu 2024. godine kada su tražili uklanjanje otpada sa iste katastarske čestice. Nadležnom inspektoru nije preostalo ništa drugo nego poštovati kontinuitet.

Uvidom u zemljišnoknjižni izvadak za k.č. 1311/13, vidljivo je da se radi o općenarodnoj imovini (Javno dobro) pa je inspekcija postupila po zakonu i 17. veljače naložila društvu Enersol d.o.o., adresa Ilićka 237, da dio javne površine označene kao k.č. 1311/13 koje koristi kao novoizgrađeni put, vrati u prvobitno stanje. Rok za izvršenje rješenja je 15 (petnaest) dana.

No to nije sve. Tvrtka u vlasništvu investitora iz Rusije poprilično samouvjereno je na gradilište jučer preko ilegalnog pristupnog puta dovela i tešku mehanizaciju u vidu drobilice za kamen.

Naime drobljeni kamen obično se koristi za niveliranje tla, izgradnju servisnih puteva unutar solarne farme ili kao podloga za montažu solarnih panela. Takvi radovi mogu biti dio pripremne faze izgradnje, no njihova zakonitost ovisi o tome jesu li predviđeni u projektnoj dokumentaciji, kao i o tome postoji li ta aktivnost u Okolišnoj dozvoli.