Društvo

AKCIJA HVALE VRIJEDNA: Tuzlanski studenti medicine u kampanji prevencije raka

Rak grlića materice je četvrti najčešći oblik raka među ženama u svijetu. To je bolest koja je u prvom stadiju razvoja sto posto izlječiva, vrlo lako se prevenira i dijagnosticira. 2021. godine od ove bolesti na području Federacije umrlo je 78 žena.

Studenti Medicinskog fakulteta iz Tuzle, zajedno s kolegama iz Sarajeva, Mostara i Zenice, osmu godinu, u okviru obilježavanja Evropske sedmice prevencije, u januaru organiziraju akciju Stop raku grlića materice.

Informativni punktovi na javnim prostorima, gdje studenti medicine propagiraju svjesnost o neophodnosti preventive raka grlića materice, dio su akcije "Stop grliću materice" i ujedno najdirektniji put širenja informacija u vezi s ovom bolešću.

„Vrlo malo znam pošto rijetko idem kod ginekologa, živim s mužem. Pošto sam razgovarala s djevojkom, ispričala mi je puno toga da sljedeće sedmice odmah idem kod ginekologa“, kaže Indira.

„Koliko smo bilo do sada ovdje utvrdili smo kako žene vrlo malo znaju, veoma mali broj žena se uopšte podvrgne nekim pregledima. Ovdje smo da razvijemo svijest o učestalosti, o mjerama rizika i prevenciji, odnosno skriningu protiv raka grlića materice“, navodi Amil Softić, student Medicinskog fakulteta UNTZ.

A prevencija prvenstveno podrazumijeva redovne godišnje ginekološke preglede i testiranja.

stud s

„Treba da rade PAPA test od perioda prvog spolnog odnosa, takođe žene od 30. do 65. godine trebaju svake dvije do tri godine da odrade taj isti PAPA test da bi na vrijeme otkrili promjene na grliću maternice, prije nego što se nastane karcinom“, pojašnjava dr. Zajed Sadam Ibrahim, predstavnik Zavoda za javno zdravstvo TK-a.

U okviru akcije "Stop grliću materice" organizirane su radionice za studente, stručna predavanja, te posjete različitim udruženjima u nizu gradova na području Federacije. No, da bi proces podizanja svjesnosti o neophodnosti preventive bio brži i efikasniji, potrebno je da se uključi i šira društvena zajednica, prvenstveno nadležne institucije.

„One mogu da obezbijede da naša žena ne bude samo na papiru i u našim riječima vrijedna, nego da naša žena vrijedi makar onoliko koliko vrijedi u Evropi i diljem svijeta, a to je da postoji besplatan skrinig, da postoji nacionalni program skrininga, da postoji besplatna vakcina koja bi bila u programu vakcinacija“, ističe prof. dr. Dženita Ljuca, profesorica na Medicinskom fakuletu UNTZ.

Podsjetimo, pojava raka grlića materice u 99 posto slučajeva vezana je za infekciju visokorizičnim humanim papiloma virusom, koji je veoma čest, a prenosi se spolnim kontaktom.

Povezani članci