Društvo

Počinju pripreme za ljetovanje ove godine. Mnoge porodice u BiH pokušavaju naći najpovoljnije aranžmane kako bi sebi priuštili ljetni odmor. Nezaobilazna lokacija je Jadranska obala u Hrvatskoj. Godinama unazad se priča o visokim cijenama na hrvatskoj obali, što je mnoge Bosance i Hercegovce odvratilo od susjeda, te su počeli tražiti alternativu za ljetni godišnji odmor.

Na tromeđi općina Bijeljina, Ugljevik i Zvornik smješten je manastir Tavna, jedan od najstarijih hramova u Bosni i Hercegovini. Ovaj manastir je spomenik kulture i pod zaštitom je države, a kroz čitavu svoju historiju dijelio je sudbinu lokalnog stanovništva i bio duhovni i kulturni centar hrišćanskih vjernika ove regije.

"Ne umanjujemo razmjere zločina u Srebrenici, ali, kao pravoslavni Srbi, ne prešućujemo ni zločine nad srpskim narodom u okolici Srebrenice. Nažalost, na te zločine po srpskim selima u kojima su zatirane cijele obitelji i koji su se kontinuirano događali od 1992. do 1995. godine, ne obaziru se predlagači rezolucija", navodi se u poslanici srpskog patrijarha Porfirija.

Tek postavljene vaskršnje dekoracije u Parku "Petar Kočić" već su se našle na meti vandala. Naime, nesavjesni pojedinci oštetili su dekoracije vaskršnjih jaja, koje su trebale da uljepšaju ambijent Banjaluke tokom vaskršnjih praznika i to već prvi dan kako su postavljene u parku.

Ljuba Ružičić je radni vijek provela u nekadašnjoj Tvornici konfekcije „Borac“ Banovići.  Uslove za penzionisanje stekla je prije pet godina, ali staž nije uplaćen za 11 godina. Sa 62 godine života, i dalje mora raditi iako je, kaže, snaga izdaje.Moram raditi. Ali problem je što je tu i moj muž radio, ali on je na birou, pošto ne može iz zdravstvenih razloga da radi. Mora čekati starosnu penziju – rekla je Ljuba Ružičić.

Dosta nemira donijele su nedavne dezinformacije u medijima o pozivima na naoružanje. Reagirao je tada i zamjenik ministra obrane Slaven Galić, ali retorika pojedinih domaćih političkih dužnosnika i dalje zna biti zabrinjavajuća i huškačka.

Sudbin Musić, poznati prijedorski novinar i borac za prava povratnika u Republici Srpskoj oglasio se nakon novog podizanja tenzija i prijetnji povatničkoj populaciji u RS-u.

Hrišćani danas proslavljaju najveći hrišćanski praznik - Vaskrs, kojim se slavi vaskrsenje Isusa Hrista iz mrtvih i koji predstavlja suštinu hrišćanske vjere.

Na mjestu partizanske bolnice na Grmeču, u blizini srpskih povratničkih sela, Šume Unsko-sanskog kantona ustupile su 660 dunuma za "er-soft", aktivnost u kojem se upotrebljavaju replike vatrenog oružja. Srpski povratnici - razočarani i uznemireni.

Iz Europskog vijeća za pelet (European Pellet Council) su priopćili da su sve češće zabrinuti zbog prevara kupaca peleta u Bosni i Hercegovini, objasnivši o kakvoj je prevari riječ.

Spomenuto vijeće čine europski proizvođači peleta koji se certifikacijskom shemom ENplus bore protiv proizvođača koji se koriste lažnim certifikatima. Napomenuli su kako je ENplus vodeća svjetska certifikacijskaa shema za kvalitetu peleta te da ovaj certifikat imaju mnogi bh. proizvođači.

Oni koji imaju ovaj certifikat njime jamče kvalitetu peleta. Zapravo, certifikat je, kako su naveli u Europskom vijeću za pelet, ključan argument profesionalnosti u ovoj djelatnosti. Kao najznačajnije su istaknuli to da se spomenuti certifikat koristi u borbi protiv prevara. Upozorili su da je najčešći oblik prevare korištenje zaštićenog znaka ENplus u reklamne svrhe.

“Tvrtke koje se ovim bave, ciljano i ilegalno koriste prednosti našeg znaka kvalitete ili neopravdano deklariraju svoj pelet kao A1 kvalitetu te to objavljuju na svojim internetskim stranicama, brošurama, društvenim mrežama i drugim reklamnim materijalima”, naglasili su, prenosi Klix.ba.

U Europskom vijeću za pelet tvrde kako pojedini proizvođači peleta ilegalno stavljaju znak ENplus na svoje vreće peleta. Prema njihovim navodima, navedeno nije jedini oblik prevara.

“Krivotvore certifikate u postupcima javnih nabavki, čime zavaravaju kupce da je njihov pelet ENplus certificiran, prikazujući kvalitetu s krivotvorene ocjene sukladnosti ili nekim drugim lažnim dokumentima”, dodaju.

Potvrdili su i to da pojedini certificirani proizvođači peleta neispravno koriste znak ENplus, za što su naveli kako se time stvara pogrešan dojam da je njihov sav proizvedeni pelet ENplus certificiran, što ponekad nije slučaj. Poručili su kupcima da budu oprezni kada je u pitanju znak ENplus.

“Kompletan znak ENplus uvijek sadrži tri dijela – ENplus logo, identifikacijski broj certificirane kompanije i oznaku kvaliteta peleta (kod peleta u vrećama to može biti A1 ili A2 klasa). Identifikacijski broj kompanije počinje s dva slova koja označavaju državu porijekla proizvođača (za Bosnu i Hercegovinu je to BA). Iza ovih slova su brojevi koji su jedinstveni za proizvođača ili trgovca”, objasnili su.

U Europskom vijeću za pelet su podsjetili da se zlouporabom znaka ENPlus ne utječe samo na stvaranje nepravedne konkurencije između certificiranih i necertificiranih proizvođača, već se uzrokuje šteta samim kupcima jer, zavarani očekivanom kvalitetom peleta, mogu imati negativno iskustvo sa samim peletom i održavanjem kotlova usljed korištenja takvog peleta.

Na internetskoj stranici ENplus je lista certificiranih kompanija, njihovi ID brojevi i odobreni dizajn vreća za pelet. Spomenuti popis je brzo provjerljiv. Na internetu je dostupan i popis kompanija koje zlouporabljavaju ENplus znak te su iz Europskog vijeća za pelet pozvali na prijavu zlouporaba, kao i na prijavu problema s kvalitetom peleta.